Laboratoria przyszłości

Majowe przekąski piknikowe

Uczniowie w roli szefów kuchni, korzystając ze sprzętu kuchennego przygotowywali pomysłowe przekąski. Było smacznie i pomysłowo.


Kwietniowe robótki wiosenne

Maszyna do szycia ponownie „poszła w ruch” i uczniowie przy jej pomocy stworzyli rozmaitych kształtów stworki. Było miło, kolorowo i pomysłowo.


Laboratoria przyszłości – Roboty Botzeese

W miesiącu marcu uczniowie wkroczyli w świat programowania z edukacyjnymi robotami Botzeese. Najpierw zbudowali robota, a następnie sterowali nim, tak aby mógł się poruszać w wyznaczone miejsca.


„ Jajecznica górą !”

Luty to miesiąc pożywnego, ale też zdrowego jedzenia, tak żeby uczniowie na ferie tryskali energią i siłą do zabawy. Jajka to cenne źródło witamin i  soli mineralnych, dlatego solidna porcja jajecznicy wykonanej przez uczniów na pierwsze śniadanie to niezły początek dnia!


25 styczeń 2023 – „Magiczne rysowanie”

Pisaki 3 D pozwoliły uczniom zaprojektować przestrzenne wzory. Dzieci odkrywały na nowo frajdę z rysowania. Długopisy te rozbudziły kreatywność i wzmocniły praktyczne umiejętności uczniów, a przy tym zapewniły świetną zabawę.


„ Coś na dobry początek dnia”

12 grudnia 2022r. klasa 6 wykonywała przy użyciu urządzeń kuchennych zakupionych w ramach laboratoriów przyszłości smaczne tosty na drugie śniadanie. Podczas zajęć uczniowie poznali zasady zachowania przy stole oraz wartości odżywcze i znaczenie drugiego śniadania dla dobrego funkcjonowania w szkole.


Warsztaty krawieckie – tańcowała igła z nitką…

17 listopada 2022r. uczniowie dzięki zakupionej maszynie do szycia poznawali tajniki krawieckie. Pod czujnym okiem pani Wioli uczyli się jak używać maszyny do szycia. Następnie wyszywali przygotowane wcześniej wykroje z których stworzyli piękne pacynki.


W dniu 21.10.2022 odbyły się warsztaty pt. TAJEMNICE DRUKU PRZESTRZENNEGO.

Podczas trwania zajęć uczniowie szkoły podstawowej Dolnośląskiego Zespołu Szkół Specjalnych Przyszpitalnych w Wałbrzychu zapoznali się z budową drukarki 3D, mieli taką możliwość dzięki zakupionym w ramach projektu „Laboratoria przyszłości” sprzętom. Następnie wykonali własny projekt – breloczka do kluczy, a także nauczyli się przygotować swój obiekt do druku w specjalnym oprogramowaniu dla drukarki 3D tzw. slicerze. Gotowy projekt zapisany w g-code – języku zrozumiałym dla drukarki 3D uczniowie przenieśli do drukarki i wydrukowali z zachowaniem zasad BHP.


Laboratoria przyszłości – druk 3D gwizdek

Drukarki 3D dają nieograniczone możliwości stwarzania rozmaitych przedmiotów. We wrześniu nauczyciel informatyki wspólnie z uczniami wydrukował dla uczących w naszej szkole nauczycieli wychowania fizycznego praktyczne gwizdki. Uczniom sprawiła dużo radości taka inna forma „przywoływania” czy startowania do biegów. Razem z nowymi gwizdkami uczyliśmy się dobrych zasad obowiązujących w ruchu drogowym, sygnalizując kiedy można przechodzić przez jezdnię, a kiedy należy się zatrzymać.


Komunikat prasowy Laboratoria przyszłości:

https://www.gov.pl/attachment/46c32d17-7c54-4f04-b55e-4cfd4f220761

W ramach projektu „Laboratoria przyszłości” nasza szkoła zakupiła za kwotę 30 000 zł. m.in.:

– drukarki 3D, filamenty, kamerę cyfrową + aparat fotograficzny, klocki do nauki kodowania, skaner 3D, nagłośnienie, małe AGD (robot wielofunkcyjny, blender), maszynę do szycia.

Zakupione materiały służą jako pomoc dydaktyczna dla uczniów/pacjentów naszego Oddziału.