Aktualności

Dzień Śmiesznych Fryzur

W naszej szkole odbył się 17 maja 2024 Dzień Śmiesznych Fryzur to świetny sposób na wprowadzenie odrobiny radości i spontaniczności do codziennego życia. Dzieci uwielbiają ten dzień, ponieważ mogą puścić wodze fantazji i zobaczyć, jak ich koledzy i nauczyciele również biorą udział w zabawie. Dorośli z kolei mogą wykorzystać tę okazję, aby na chwilę oderwać się od rutyny i poczuć się jak dzieci.


Dzień Serdeczności w naszej szkole

7 maja 2024 r. po raz ósmy obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Serdeczności. Tradycyjnie korytarze oraz drzwi każdej sali udekorowane były wesołymi emotikonami i hasłami wspierającymi dobre cechy charakteru oraz pozytywne zachowania uczniów.
Z okazji tego dnia uczniowie opracowali na godzinie wychowawczej oraz zajęciach edukacji wczesnoszkolnej Klasowy Kodeks Życzliwości. Prace zostały wyeksponowane w salach lekcyjnych, by codziennie przypominały uczniom o tym, jak ważna jest serdeczność i że wystarczy jedynie miłe słowo, uśmiech lub inny drobny gest, aby sprawić, że dzień będzie lepszy.


„Sekretne życie pszczół”

Uczniowie klas szóstych i siódmych wzięli udział w konkursie „Sekretne życie pszczół”, zorganizowanym przez

Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Dolnośląska Biblioteka Pedagogiczna we Wrocławiu, Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych.

Tematem prac było zaprezentowanie elementów życia i funkcjonowania pszczół, środowiska w którym żyją lub działań człowieka na rzecz pszczół, w formie gry planszowej.

Działania te były dużym wyzwaniem, z którym uczniowie wspaniale sobie poradzili.


Święto Uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Z okazji Święta Uchwalenia Konstytucji 3 Maja, młodzież w naszej szkole
wykonała prace plastyczne pt. „Gołąbek pokoju”. Prace te wzięły udział w konkursie szkolnym. Zwycięzcą został uczeń klasy ósmej. Na korytarzu szkolnym pojawiła się również gazetka tematyczna, która zawierała najważniejsze informacje o święcie narodowym.


UDZIAŁ UCZNIA W  OGÓLNOPOLSKIM  KONKURSIE  PLASTYCZNYM

 Uczeń klasy drugiej Mateusz K. wziął udział w kwietniu 2024 r. w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym pod hasłem „Magiczne stworzenia” zorganizowanym przez Szkołę Podstawową Specjalną nr 146 w Łodzi.Na zajęciach wychowawczych samodzielnie wykonał ilustrację, przedstawiającą stworzenie w cyfrowym świecie. Wykazując się przy tym kreatywnością oraz wykorzystując twórczą wyobraźnię, stworzył ciekawą pracę plastyczną.


AKCJA ŻONKILE 2024

W dniu 19 kwietnia obchodziliśmy 81. rocznicę powstania w Getcie Warszawskim. Naszym obchodom towarzyszyła akcja społeczno-edukacyjna Żonkile, organizowana przez Muzeum Historii Żydów Polskich Polin.
Tegoroczna edycja upamiętniająca 8
1 rocznicę powstania, mała wymiar wyjątkowy. W ramach akcji nasi uczniowie wzięli udział w zajęciach z wykorzystaniem materiałów edukacyjnych Muzeum Polin. Obejrzeli poruszającą animację pt.,, Zdążyć przed Panem Bogiem” i własnoręcznie wykonali pamiątkowe żonkile.


PAMIĘĆ NIE DAŁA SIĘ ZGŁADZIĆ

W dniu 16 kwietnia, w naszej szkole, odbył się uroczysty apel z okazji upamiętnienia ofiar zbrodni katyńskiej. Uczniowie zaprezentowali montaż słowno- muzyczny pt. ,,Pamięć nie dała się zgładzić”. Wszyscy z zainteresowaniem i w skupieniu wysłuchali tej szczególnej lekcji historii. W bardzo ciekawy i obrazowy sposób przedstawione zostały losy zamordowanych Polaków. W ten sposób oddaliśmy hołd i szacunek wszystkim ofiarom Katynia.


Mikołaj finalistą T@lentów Informatycznych 2024

W dniu 9 kwietnia 2024r. odbył się konkurs wiedzy informatycznej pod nazwą „T@lenty Informatyczne” organizowany przez Zespół Szkół Politechnicznych „Energetyk” w Wałbrzychu. Nasi uczniowie Oliwia, Jakub oraz Mikołaj uczestniczyli w konkursie. Wszyscy wykazali się sporą ilością wiadomości z zakresu różnych dziedzin informatyki, jednak najlepszym z naszych okazał się Mikołaj, który zdołał zakwalifikować się do finałowej rozgrywki. Gratujemy wszystkim naszym wspaniałym uczniom Oliwii, Jakubowi oraz finaliście T@lentów –  Mikołajowi, bowiem uplasował się on ostatecznie na 11 pozycji i otrzymał nagrody rzeczowe od sponsorów!


Dzień Służby Zdrowia

Co roku 7 kwietnia obchodzimy Dzień Pracownika Służby Zdrowia. Nie mogło być inaczej i w tym roku. Aby podziękować personelowi medycznemu za trud włożony w jakże odpowiedzialną i pełną poświęcenia pracę, przedstawiliśmy kabaret „Wybory prezydenta szpitala”. Nauczyciele wcielili się w rolę kandydatów na prezydenta i prowadzili swoją kampanię wyborczą, uczniowie zaś urozmaicili występ śpiewem. W rezultacie prezydentką szpitala została doktor Zaćma -Jaskra, która nie widzi problemów, gdyż ma wadę wzroku. Wszystkim pracownikom medycznym życzymy satysfakcji z pracy i powodzenia w życiu osobistym !


Dzień Serdeczności w naszej szkole

9 kwietnia 2024 r. po raz siódmy obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Serdeczności. W tym dniu zorganizowaliśmy Międzyklasowy Konkurs Literacki o Życzliwości skierowany do uczniów klas I-VIII. Zadanie konkursowe polegało na ułożeniu rymowanki lub wierszyka o byciu życzliwym, składającego się z przynajmniej dwóch wersów. Wyróżnienia otrzymali uczniowie klas I-II oraz klasy V. Laureatom serdecznie gratulujemy.

Prace konkursowe zostały wyeksponowane na tablicy w korytarzu szkolnym.


Misterium Paschalne

We wtorek 26.03.2024r. w naszej szkole odbyło się Misterium Paschalne


Udział uczniów w  szkolnym Konkursie Językowo-Plastycznym „Ozdoba wielkanocna”

W marcu 2024 roku nauczyciele języków obcych po raz kolejny zorganizowali w dwóch kategoriach: klas I-IV oraz klas V-VIII Szkolny Konkurs Językowo-Plastyczny pt. „Ozdoba wielkanocna”. Wzięło w nim udział łącznie 18 uczniów. Uczestnicy wykonali różnymi technikami plastycznymi ozdoby wielkanocne wraz z napisem w języku angielskim  lub niemieckim. Wykazali się przy tym inwencją twórczą i starannością. Ze względu na duże zainteresowanie konkursem oraz wysoki poziom artystyczny prac jury przyznało dodatkowe wyróżnienia.

W kategorii klas I-IV zwycięzcą został Dariusz S. z klasy II, II miejsce zajął Patryk B. z klasy IV, a III miejsce – Weronika G. z klasy I. Wyróżnienia otrzymali Mateusz K. z klasy II oraz Oskar K. z klasy IV.

W kategorii klas V-VIII zwyciężczynią została Sandra M. z klasy VII, II miejsce zajął    Łukasz M. z klasy VIII, a III miejsce ex aequo zajęli Oliwia N. z klasy VII oraz Łukasz K. z klasy V. Wyróżnienia otrzymali: Jakub B. z klasy VII, Adam S. z klasy VI oraz Brajan C. z klasy V.

Każdy uczestnik konkursu otrzymał dyplom i słodką przekąskę, a zwycięzcy dodatkowo nagrody. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział, laureatom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!


ROZSTRZYGNIĘCIE
Ogólnopolskiego Konkursu Językowo-Plastycznego
„Wizytówka Anglii, wizytówka Niemiec”

W marcu 2024 roku nauczyciele języków obcych zorganizowali konkurs plastyczno-językowy pt. „Wizytówka Anglii, wizytówka Niemiec”, adresowany do uczniów klas VII-VIII szkół przyszpitalnych i sanatoryjnych z całej Polski.
Celem konkursu było zaprojektowanie przez ucznia wizytówki Anglii lub Niemiec, przedstawionej w formie plastycznej. Wzięło w nim udział łącznie 19 uczniów. Wykonali oni estetyczne i oryginalne prace.
Zwyciężczynią konkursu została Malwina S. z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Mazowieckim Centrum Leczenia Chorób Płuc i Gruźlicy w Otwocku, II miejsce zajęła Julia G. z Zespołu Szkół Specjalnych nr 110 dla Dzieci Przewlekle Chorych przy Szpitalu Klinicznym im. Karola Jonschera Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, a III miejsce – Antonina K. z Zespołu Szkół Specjalnych nr 111 w Poznaniu. Wyróżnienie otrzymała Józefa N. z Zespołu Szkół Specjalnych im. Kawalerów Maltańskich przy Centrum Leczenia Dzieci i Młodzieży w Zaborze.

Nauczycielom-opiekunom dziękujemy za przygotowanie uczniów do konkursu, a uczestnikom gratulujemy pomysłów oraz życzymy dalszych sukcesów!


W dniu 26.03.2024r. przedstawicielki Dolnośląskiego Zespołu Szkół Przyszpitalnych w Wałbrzychu 🙂 przekazały karmę dla zwierząt Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Wałbrzychu🙂🐕.


 


UDZIAŁ UCZNIÓW
W OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE PLASTYCZNYM
pt. „Moja wymarzona Złota Rybka”

W marcu 2024 roku czworo uczniów naszej szkoły wzięło udział w kolejnej edycji konkursu plastycznego, zorganizowanego przez Muzeum Złotej Rybki w Krzemiennej. Wychowankowie wykonali na zajęciach wychowawczych prace konkursowe, w których przedstawili swoją złotą rybkę w wybranej technice płaskiej. Wykazali się przy tym pomysłowością oraz dbałością o estetykę pracy.


ROZSTRZYGNIĘCIE MIĘDZYKLASOWEGO

KONKURSU PLASTYCZNEGO

21 marca z okazji Dnia Wiosny w naszej szkole odbyło się rozstrzygnięcie Międzyklasowego Konkursu Plastycznego pod hasłem: ,,Portret Pani Wiosny”. Konkurs zorganizowany był w dwóch kategoriach: kl. I – IV i kl. V – VIII. Wyróżnienie otrzymały: klasa II i klasa VIII. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.


Warsztaty wielkanocne

W ubiegłym tygodniu w naszej szkole pod okiem wychowawców i pedagoga odbyły się warsztaty wielkanocne, w czasie których nasi uczniowie wykonali stoliki i kartki wielkanocne. Zostaną one wręczone w okresie przedświatecznym Przyjaciołom Szkoły.


Dzień Serdeczności w naszej szkole

12 marca 2024 r. obchodziliśmy po raz siódmy Dzień Serdeczności.  Korytarze oraz drzwi sal lekcyjnych zostały przyozdobione wesołymi minkami oraz przyjaznymi hasłami, a cała społeczność szkolna była ubrana na kolorowo. Ponadto w tym dniu zorganizowaliśmy plebiscyt na najbardziej życzliwą klasę w naszej szkole. Zarówno uczniowie, jak i nauczyciele oraz personel terapeutyczno-medyczny oddali głos w tajnym głosowaniu na klasę, którą uważają za najserdeczniejszą. Laureatem plebiscytu zostali uczniowie klasy VI. Serdecznie gratulujemy!!!


WESOŁY PIĄTEK – DZIEŃ MODNEGO MAKIJAŻU

Z okazji Międzynarodowego  Dnia Kobiet 8 marca  w naszej szkole odbył się „Dzień modnego makijażu”. Uczennice klas I-VIII dały pokaz swoich umiejętności, wykonując makijaż. Każda uczestniczka otrzymała słodki upominek. Wszystkim naszym Kobietkom, dużym i małym, życzymy  zbierania z życia tylko najlepszych wrażeń i spełnienia marzeń.


Walentynki

Z okazji Walentynek uszyliśmy poduszeczkę, na której dodatkowo wykonany
został napis „love” wyszyty ściegiem łańcuszkowym.


UDZIAŁ  UCZNIÓW W  OGÓLNOPOLSKIM  KONKURSIE  PLASTYCZNY „Mój wymarzony lizak”

 W lutym 2024 roku uczniowie klasy drugiej: Mateusz K. i Dariusz S. wzięli udział  w kolejnej edycji konkursu plastycznego, zorganizowanego przez Muzeum Lizaka oraz Zespół Szkół Miejskich nr 1 w Jaśle. Uczniowie wykonali na zajęciach wychowawczych prace konkursowe, w których przedstawili lizaka w wybranej technice płaskiej. Wykazali się przy tym kreatywnością oraz starannością.


AKADEMIA BEZPIECZNEGO PUCHATKA

W bieżącym roku szkolnym nasi uczniowie uczestniczyli w XV już edycji Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego „ Akademia Bezpiecznego Puchatka”. Jest to kampania profilaktyczno – edukacyjna przygotowywana przez markę Puchatek wraz z Biurem Prewencji i Biurem Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Patronat honorowy sprawuje Komendant Główny Policji oraz Kuratoria Oświaty. W ramach programu przeprowadziliśmy zajęcia dla uczniów z tematyki bezpieczeństwa w domu, w szkole, na drodze, w Internecie i w relacjach z rówieśnikami.

Na koniec dzieci zweryfikowały swoją wiedzę, rozwiązując na stronie Akademii Ogólnopolski Test Bezpieczeństwa. Potwierdzeniem udziału szkoły w Programie było otrzymanie Certyfikatu.


WESOŁY PIĄTEK

W dniu 16 lutego 2024 roku odbył się WESOŁY PIĄTEK. W tym dniu nasi uczniowie przyszli w butach zamiennych innych niż zawsze. Były to klapki, papucie z futerkiem, straszne kapcie z pazurami ale również klapeczki wykonane samodzielnie z kartonu czy kolorowego brystolu.


Dzień Serdeczności
w naszej szkole

13 lutego 2024 r. po raz szósty obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Serdeczności. Cała społeczność szkolna ubrana była na kolorowo. Na korytarzach oraz drzwiach sal lekcyjnych rozwieszone zostały wesołe buźki oraz sformułowania – hasła zachęcające do okazywania sobie na co dzień życzliwości. W tym dniu z okazji zbliżającego się Święta Zakochanych zorganizowaliśmy pocztę walentynkową, która cieszyła się dużym zainteresowaniem. Uczniowie wykonali laurki, wyrażając w ten sposób swoją miłość czy sympatię do szkolnego kolegi albo koleżanki, jak również okazując poprzez dobre słowa wdzięczność nauczycielom lub personelowi terapeutyczno – medycznemu.


Bal karnawałowy

W piątek 9. lutego w naszej szkole odbyła się zabawa karnawałowa. Był to dzień niecierpliwie wyczekiwany przez uczniów. Dzieci przebrane w kolorowe stroje i własnoręcznie przygotowane maski lub nakrycia głowy bawiły się wyśmienicie przy dźwiękach muzyki. Impreza urozmaicona była ciekawymi konkursami i zabawami, m.in.: taniec z miotłą, ,,krzesełka”, kto najszybciej zje jabłko zawieszone na sznurku. Pod koniec balu zostały ogłoszone wyniki konkursu na najciekawszy strój. Zwycięzcą został Natan W. z klasy II, 2. miejsce zajął Mateusz K. z klasy II, a 3. ex aequo zajęli: Patryk K. i Mateusz L., obaj z klasy VI. Wyróżnienie otrzymał Ziemowit K. z klasy VIII.


DBI Dzień Bezpiecznego Internetu

Przykładem lat ubiegłych nasza szkoła ponownie wzięła udział w inicjatywie zorganizowania Dnia Bezpiecznego Internetu. W tym roku skupiliśmy się głównie na prewencji, więc uczniowie zapoznali się ze sposobami spędzania wolnego czasu inaczej niż przed komputerem. Oglądnęliśmy krótki, pouczający film, a następnie w oparciu o niego wspólnymi siłami rozwiązaliśmy krzyżówkę, której hasła odnosiły się do omawianego tematu. Nie zabrakło pracy w grupach, a uczniowie z zaangażowaniem brali udział we wszystkich zorganizowanych zabawach. Poniżej krótka fotorelacja z wydarzenia.

 


” Wesoły piątek”

W dniu 11 stycznia odbył się wyjątkowo w czwartek ” wesoły piątek”.  Każdy z naszych uczniów miał za zadanie przynieść zamiennik swojego plecaka. Były to sklepowe kosze na zakupy, duża 5 litrowa butelka po wodzie mineralnej, walizka na kosmetyki, worek na śmieci, wiaderko na odpady.  Śmiechu było co niemiara, wszyscy się doskonale bawili a najlepsi dostali słodkie upominki


Dzień Serdeczności w naszej szkole

 9 stycznia 2024 r. obchodziliśmy po raz piąty Dzień Serdeczności. Tradycyjnie wszyscy mieli na sobie kolorowe ubrania, a na drzwiach sal lekcyjnych widniały przyjazne buźki oraz pozytywne hasła. Ponownie zorganizowaliśmy plebiscyt, w trakcie którego tym razem uczniowie i uczennice głosowali na najbardziej życzliwego kolegę w naszej szkole. Zwycięzcą plebiscytu został Bartosz – uczeń klasy VI. Gratulujemy!!!


Happening w szkole

Uczniowie klasy siódmej zaprojektowali i przeprowadzili wystrzałowy happening.

Z wykonanych samodzielnie tub konfetti wystrzelili kolorowe bibuły. Happening uświetnił rozdanie nagród szkolnego turnieju w ping ponga.


„Anioły na okrągło”

W tym roku odbyła się X edycja szkolnego konkursu plastycznego „Anioły na okrągło”. Wyobraźnia dzieci i młodzieży poprowadziła prace na wysoki poziom artystyczny. Dziękuję za udział, gratuluję wygranym: Oliwce, Łukaszowi i Sandrze.


Spotkanie wigilijne

Na oddziale obchodziliśmy Święta Bożego Narodzenia w pięknej i życzliwej atmosferze przy uroczyście ozdobionym stole, przełamując się opłatkiem i życząc sobie aby te święta były radosne, zdrowe i pełne samych przyjemnych niespodzianek, a Nowy rok obfitował w nowe siły i realizację zamierzonych celów. Zanim jednak zasiedliśmy do stołu wysłuchaliśmy przedstawienia jasełkowego przygotowanego przez uczniów i opiekunów.


Świąteczny upominek

Jest nam niezmiernie miło i dziękujemy Szkole Podstawowej Młody Kopernik Liceum Sudeckie w Wałbrzychu za piękny upominek świąteczny. Mamy nadzieję, że nasza współpraca w dalszym ciągu będzie przebiegać owocnie.


UDZIAŁ UCZNIÓW W  SZKOLNYM  KONKURSIE  JĘZYKOWO – PLASTYCZNYM „ Moja kartka świąteczna”

W grudniu 2023 roku nauczyciele języków obcych zorganizowali po raz kolejny Konkurs Językowo – Plastyczny pt. „Moja kartka świąteczna”, w którym wzięło udział 10 uczniów naszej szkoły. Zadanie konkursowe polegało na wykonaniu kartki świątecznej wraz z życzeniami w języku angielskim lub niemieckim. Jury przyznało wyróżnienie Oskarowi K. w kategorii wiekowej klas I-IV oraz Amandzie O. w kategorii klas V-VIII. Wszystkim uczestnikom dziękujemy, a laureatom serdecznie gratulujemy!


Dzień Serdeczności w naszej szkole

12 grudnia 2023 r. obchodziliśmy po raz czwarty Dzień Serdeczności. Korytarze zostały przyozdobione wesołymi minkami oraz przyjaznymi hasłami, a cała społeczność szkolna była ubrana na kolorowo. Celem promowania wśród uczniów pozytywnych postaw zorganizowaliśmy plebiscyt na najbardziej życzliwą koleżankę w naszej szkole. Każdy uczeń oddał głos w tajnym głosowaniu na jedną spośród wszystkich dziewczynek, którą uważa za najserdeczniejszą. Zwyciężczynią plebiscytu została Weronika – uczennica klasy I. Serdecznie gratulujemy!!!


SZKOLNY KONKURS PIĘKNEGO CZYTANIA

          W grudniu nauczycielki języka polskiego zorganizowały Szkolny Konkurs Pięknego Czytania, w którym wzięło udział 10 uczniów. Celem Konkursu była m. in.: popularyzacja książek i czytelnictwa, dbałość o piękno języka ojczystego, wdrażanie do staranności przekazu językowego i wyrabianie nawyku czytania jako formy spędzania wolnego czasu.

Każdy uczeń zaprezentował przygotowany przez siebie fragment wybranej książki.

Komisja konkursowa oceniała czytających w następujących kategoriach: płynność                 i bezbłędność czytania, wyrazistość i dykcja oraz interpretacja czytanego tekstu.

Po długich i ,,burzliwych” naradach jury przyznało I miejsce Ziemowitowi K. z kl. VIII,      II miejsce – Jakubowi B. z kl. VII, III miejsce- Gabrielowi K. z kl. VIII. Wyróżnienie otrzymała Weronika G. z kl. I. Gratulujemy laureatom i życzymy kolejnych sukcesów.


SZKOLNE OBCHODY DNIA WOLONTARIUSZA 

  1. grudnia obchodziliśmy w naszej szkole Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. Z tej okazji uczniowie uczestniczyli w zajęciach, podczas których rozmawiano o idei wolontariatu i oglądano przygotowaną na ten temat prezentację multimedialną. Nauczycielki – opiekunki szkolnego wolontariatu- opowiadały o przedsięwzięciach wolontariackich, zachęcały uczniów do pomocy innym i udziału w różnego rodzaju działaniach. Zajęcia były bardzo ciekawe i wzbogaciły wiedzę uczniów na temat akcji charytatywnych oraz tego, z jakimi instytucjami i organizacjami współpracuje szkoła. Dowiedzieli się również, jakie kompetencje przydatne w dalszym etapie kształcenia może zdobyć wolontariusz dzięki bezinteresownej pracy. Podsumowaniem zajęć był Międzyklasowy Konkurs Plastyczny pod hasłem ,,W jaki sposób czynię dobro?”. Jury wyróżniło prace klasy I i VII. Gratulujemy laureatom i życzymy dalszych sukcesów.

Prace będzie można oglądać podczas wystawy pokonkursowej w wałbrzyskiej Filii Dolnośląskiej Bibliotece Pedagogicznej.


Warsztaty świąteczne

W grudniu mieliśmy zorganizowane świąteczne warsztaty na Oddziale. Dzieci wraz z rodzicami mieli możliwość zdobienia pierników, czy wykonywania ozdób świątecznych.


Mikołaj

6 grudnia do naszej szkoły zawitał Mikołaj niosąc ze sobą prezenty i wywołując uśmiech na twarzach najmłodszych.


JUŻ ŚWIĄTECZNY NASTAŁ CZAS

Święta Bożego Narodzenia są szczególnym czasem w wielu polskich domach. Klimat wydarzeń tworzą dekoracje, a zbliżające się święta są okazją do upiększania naszych wnętrz. W naszej szkole również zrobiło się już świątecznie. A to wszystko, by poczuć magię zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.


BAJKOWÓZ

  W pierwszym tygodniu grudnia do  klasy I zawitał Bajkowóz.  Zebrane w dwóch wagonikach książki pozwalają rozmawiać o emocjach, poznawać kultury i tradycje z różnych stron świata. Nasza Wędrująca Szpitalna Biblioteka, oprócz książek, kryje w swoich szufladach i tajemniczych schowkach akcesoria edukacyjne, m.in.: olbrzymi klucz otwierający wszystkie drzwi, spełniającą marzenia pozytywkę, lusterko, w którym widać samych pięknych ludzi, muszelki, stare mapy i domek dla ducha. Zajęcia z wykorzystaniem rekwizytów z Bajkowozu od kilku lat cieszą się wśród naszych uczniów dużym zainteresowaniem.


30 listopada – andrzejkowe wróżby w naszej szkole

W tym dniu w świetlicy szkolnej panowała magiczna atmosfera, którą dopełniały migoczące lampki i dekoracje. Każdy mógł dowiedzieć się, co go czeka w przyszłości, korzystając z wróżb przygotowanych przez wychowawców świetlicy: z wykorzystaniem kości do gry, „kubki przyszłości” oraz „andrzejkowe serca”. Nie zabrakło również tradycyjnych ciasteczek z wróżbą. Przepowiednie cieszyły się ogromnym zainteresowaniem zarówno wśród uczniów, jak i nauczycieli oraz personelu terapeutyczno-medycznego, i wywołały dużo radości i uśmiechu na twarzy.


ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

             25 listopada przypada Światowy Dzień Pluszowego Misia. To święto obchodziliśmy w naszej szkole 24 listopada. W tym dniu uczniowie edukacji wczesnoszkolnej przynieśli swoje ulubione misie i  uczestniczyli w zajęciach bibliotecznych, podczas których m.in. poznali historię tej pluszowej zabawki, układali ,,misiowe” puzzle i sudoku, rozwiązywali interaktywne zagadki oraz słuchali piosenek o misiach. Zapoznali się także z książkami, których bohaterami są misie, i które mogą wypożyczyć z biblioteki szkolnej. Wysłuchali również fragmentu książki o przygodach Misia Paddingtona. Podsumowaniem zajęć był konkurs plastyczny pod hasłem ,,Portret ulubionego misia”, w którym uczniowie wzięli udział.


Akcja charytatywna ,,Prezent pod choinkę”

            Tradycyjnie już w okresie przedświątecznym nasza szkoła przyłączyła się do akcji charytatywnej ,,Prezent pod choinkę” , która organizowana jest przez Centrum Misji i Ewangelizacji Kościoła Ewangelicko – Augsburskiego w Polsce. Przygotowaliśmy paczki, które zostaną podarowane dzieciom w Ukrainie i Rumunii. Serdecznie dziękujemy wszystkim darczyńcom za przyniesione prezenty.


CodeWeek w „przyszpitalnej”

Jak co roku Dolnośląski Zespół Szkół Specjalnych Przyszpitalnych przystępuje do programu „CodeWeek” podczas którego uczniowie uczestniczą w zajęciach/warsztatach dotyczących nowych technologii, podstaw programowania, elektroniki oraz innych dziedzin nowych technologii.

W dniu 15 listopada 2023r. uczniowie mieli możliwość przetestowania robotów Bootzees, gdzie zadaniem do wykonania było zbudować i zaprogramować robota, aby ten przeszedł zaplanowaną drogę.

Uczniowie z zadowoleniem i entuzjazmem podeszli do zadań, z którymi świetnie sobie poradzili 🙂

 


UDZIAŁ UCZNIÓW

W  OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE PLASTYCZNYM

„Ten magiczny czas…”

 Czworo uczniów naszej szkoły wzięło udział w listopadzie 2023 roku w XXII Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym zorganizowanym przez Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu. Na zajęciach wychowawczych uczniowie zaprojektowali kartki pocztowe o tematyce zimowej i świątecznej, wprowadzając nas w nastrój zbliżających się świąt Bożego Narodzenia.


Dzień Serdeczności
w naszej szkole

21 listopada 2023 r. obchodzony był Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. W tym dniu po raz trzeci odbywał się w naszej szkole Dzień Serdeczności. Z tej okazji uruchomiliśmy „Pozytywną pocztę”, której celem jest przekazywanie w formie liścików miłych słów. Tradycyjnie dominowały tego dnia kolorowe ubrania. Świętowaliśmy pełni pozytywnych emocji oraz gestów życzliwości.


SZKOLNE OBCHODY MIĘDZYNARODOWEGO DNIA PRAW DZIECKA

 20 listopada obchodziliśmy w naszej szkole Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. W tym dniu dominował kolor niebieski, jako znak solidarności z dziećmi na całym świecie. Uczniowie uczestniczyli w zajęciach poświęconych prawom dziecka, przygotowali  plakaty i transparenty, obejrzeli również prezentację multimedialną: „Konwencja o prawach dzieci”, a także przypomnieli sobie, jakie mają obowiązki wynikające z roli ucznia, dziecka swoich rodziców, Polaka i człowieka.


UDZIAŁ UCZNIÓW

W OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE PLASTYCZNYM

 Trzech uczniów naszej szkoły wzięło udział w listopadzie 2023 r. w IX Edycji Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego pod hasłem „Święty Mikołaj – Człowiek o niezłomnej wierze”, zorganizowanego przez Fundację Szczęśliwe Dzieciństwo w Lublinie. Uczniowie wykonali prace plastyczne techniką rysunkową lub mieszaną, przedstawiające prawdziwego świętego Mikołaja.


Uczniowie naszej szkoły laureatami

Międzyszkolnego Konkursu Plastycznego

pod hasłem „Mam 25 lat Dolny Śląsk”

Z przyjemnością informujemy, że uczeń Michał Sz. z klasy V zajął I miejsce, a  uczeń klasy I Mateusz K. – III miejsce w konkursie zorganizowanym przez Dolnośląską Szkołę Podstawową Specjalną nr 4 przy Szpitalu Rehabilitacyjnym Hematologicznym „ORLIK” w Kudowie-Zdroju.

Uczniowie zostali nagrodzeni dyplomem oraz atrakcyjnymi upominkami.

Gratulujemy zwycięzcom i życzymy dalszych sukcesów.


Wyróżnienia dla dwóch uczniów naszej szkoły

w Międzyszkolnym Konkursie Plastycznym

 Miło nam poinformować, że uczniowie: Mateusz K. z klasy I oraz Tomasz K. z klasy VII zdobyli wyróżnienie w konkursie „Galaktyczni tubylcy” zorganizowanym przez III Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Wałbrzychu. Uczniowie zostali nagrodzeni dyplomem oraz atrakcyjnymi upominkami.

Gratulujemy uczniom i życzymy dalszych sukcesów.


11 Listopada Narodowe Święto Niepodległości

Obchody Święta Niepodległości w naszej szkole uświetnił przygotowany przez uczniów pod kierunkiem nauczyciela historii  uroczysty apel. Występujący przybliżyli nam karty z historii Polski oraz przedstawili pieśni patriotyczne.

Nie zabrakło również wspólnego odśpiewania „Mazurka Dąbrowskiego” w ramach akcji „Szkoła do hymnu”.


9 listopada 2023 r. 

– dniem z wąsami

 Z okazji zbliżającego się Święta Niepodległości obchodziliśmy tego dnia w naszej szkole „Dzień z wąsami Piłsudskiego”. Wąsy wykonane zostały       z różnych materiałów oraz w różnej formie: na patyku, gumce lub przyklejone. Uczniowie uczcili w ten sposób pamięć o wybitnym Naczelniku. Każdy uczestnik zabawy otrzymał słodki upominek.


Kartka dla Powstańca”

W październiku 2023 roku nasza szkoła po raz kolejny uczestniczyła w akcji „Kartka ze szpitala”, należącej do ogólnopolskiej kampanii historycznej „BohaterON-włącz historię!”.

Nauczyciele oraz wychowawcy grup wychowawczych przeprowadzili na zajęciach w klasach I-VIII warsztat edukacyjny, mający na celu przybliżenie tematyki Powstania Warszawskiego, które zapisało się na kartach historii Polski jako jedno z najważniejszych wydarzeń. Każdy uczeń / wychowanek wykonał w trakcie zajęć „Kartkę dla Powstańca” z życzeniami oraz podziękowaniami za trud włożony w walkę o odzyskanie wolności dla naszej Ojczyzny. Udział w akcji był dla nas kolejną okazją, aby oddać cześć Powstańcom oraz wyrazić im naszą wdzięczność za ich odwagę i ogromne poświęcenie.


ŚWIĘTO BIBLIOTEK SZKOLNYCH

Październik jest Międzynarodowym Miesiącem Bibliotek Szkolnych. Z tej okazji uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w zajęciach, podczas których zapoznali się z nowościami wydawniczymi zakupionymi w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa oraz rozwiązywali krzyżówki i rebusy. Podsumowaniem zajęć był konkurs czytelniczy ,,Czy znasz te książki?”.


27 października 2023 r.
– dniem z przytulanką/podusią

Tego dnia obchodziliśmy w naszej szkole wesoły piątek. Uczniowie przynieśli ze sobą ulubione przytulanki lub różnej wielkości poduszki, które wprowadziły podczas zajęć przyjemny i domowy nastrój.

Każdy uczestnik zabawy otrzymał drobny upominek.


SZKOLNE OBCHODY ŚWIĘTA WOJEWÓDZTWA DOLNOŚLĄSKIEGO

W DOLNOŚLĄSKIM ZESPOLE SZKÓŁ

SPECJALNYCH PRZYSZPITALNYCH W WAŁBRZYCHU

 W dniach 16 – 20.10.2023 r.  w Dolnośląskim Zespole Szkół Specjalnych Przyszpitalnych w Wałbrzychu zorganizowano szkolne obchody Święta Województwa Dolnośląskiego pod hasłem ,,Dolny Śląsk wspólnym dobrem”. Z tej okazji uczniowie uczestniczyli w zajęciach na temat historii Dolnego Śląska, prowadzonych    przez Panią Kierownik wałbrzyskiej Filii Dolnośląskiej Biblioteki Pedagogicznej we Wrocławiu. Przygotowano pogadanki na temat świętej Jadwigi oraz roli instytucji kultury w Wałbrzychu, prowadzonych przez Samorząd Województwa Dolnośląskiego. Przeprowadzono dwa konkursy plastyczne: ,,Herb Województwa Dolnośląskiego” oraz ,,Wybitne osobistości z Dolnego Śląska” oraz quiz wiedzy o Dolnym Śląsku. Przygotowano również gazetki tematyczne o Dolnym Śląsku i jego zabytkach, które wyeksponowano na szkolnych korytarzach. Zorganizowano wyjście do wałbrzyskiej Filii Dolnośląskiej Biblioteki Pedagogicznej we Wrocławiu, gdzie uczniowie uczestniczyli w zajęciach ,,Spacer uliczkami Wałbrzycha” i poznali specyfikę pracy w biblioteki pedagogicznej. W październiku i listopadzie w wałbrzyskiej Filii Dolnośląskiej Biblioteki Pedagogicznej we Wrocławiu zorganizowana jest wystawa pokonkursowa prac plastycznych uczniów naszej szkoły.

27.10.2023 r. podczas podsumowania szkolnych obchodów Święta Województwa Dolnośląskiego rozstrzygnięto konkursy i wręczono nagrody. Uroczystość umilił słodki poczęstunek.

Uczniowie wraz z opiekunami brali udział w zajęciach bibliotecznych , Spacer uliczkami Wałbrzycha”, które odbyły się w wałbrzyskiej Filii Dolnośląskiej Biblioteki Pedagogicznej we Wrocławiu. Pani Kierownik przybliżyła też specyfikę pracy w bibliotece pedagogicznej.


UDZIAŁ UCZNIA

W  OGÓLNOPOLSKIM  KONKURSIE  PLASTYCZNYM

„Mój robot ze snów”

Uczeń klasy drugiej wziął udział w październiku 2023 r. w konkursie  zorganizowanym w ramach Europejskiego Tygodnia Kodowania przez firmę VIDIS SA, której siedziba znajduje się na Bielanach Wrocławskich. Na zajęciach wychowawczych wykonał samodzielnie ilustrację techniką rysunkową, przedstawiającą wymarzonego robota. Wykazując się przy tym kreatywnością oraz wykorzystując twórczą wyobraźnię, uczeń stworzył ciekawą pracę.


Dzień Serdeczności
w naszej szkole

17 października 2023 r. po raz drugi obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Serdeczności. Cała społeczność szkolna ubrana była na kolorowo. Na korytarzach oraz drzwiach sal lekcyjnych rozwieszone zostały wesołe buźki oraz pozytywne zdania zachęcające do okazywania sobie na co dzień uśmiechu i serdeczności. W tym dniu zwracaliśmy szczególną uwagę na każdy miły gest i dobre słowo.


UDZIAŁ UCZNIÓW

W  MIĘDZYSZKOLNYM  KONKURSIE  PLASTYCZNYM

„Galaktyczni tubylcy”

Troje uczniów naszej szkoły wzięło udział w październiku 2023 r. w konkursie  zorganizowanym przez III Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Wałbrzychu.Na zajęciach wychowawczych oraz plastycznych samodzielnie wykonali pracę plastyczną techniką rysunkową, przedstawiającą mieszkańca wybranej przez siebie planety Układu Słonecznego, gdyby życie tam było możliwe. Uczniowie pobudzili przy tym fantazję oraz wykorzystali wyobraźnię, tworząc w ten sposób ciekawe i oryginalne ilustracje.


Dzień Edukacji Narodowej

13.10.2023r. obchodziliśmy w szkole Dzień Edukacji Narodowej. Z tej okazji uczniowie wraz z personelem medycznym zorganizowali piękne i pełne humoru przedstawienie.

Poniżej fotorelacja z uroczystości:


Pasowanie na „pierwszoklasistę”

Podczas uroczystego apelu 13.10.2023r. uczennica naszej szkoły została pasowana na ucznia I klasy. Złożyła ślubowanie i wykazała się wielkim zapałem i chęcią przynależności do grona uczniów. Życzymy żeby czuła się w naszej szkole radosna , bezpieczna i nie traciła zapału do czerpania wiedzy i zdobywania nowych umiejętności.


AKCJA CZYTELNICZA

,,TYDZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA’’

  W związku z obchodami Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania przypadającego na 29.09.2023 dla klas I-III został zorganizowany we wrześniu i październiku Tydzień Głośnego Czytania. Najmłodsi uczniowie naszej szkoły poznali przygody bohaterów książek zakupionych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.


UDZIAŁ UCZNIÓW

W  MIĘDZYSZKOLNYM KONKURSIE  PLASTYCZNYM

pod hasłem „Mam 25 lat Dolny Śląsk”

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w październiku 2023 r. w konkursie  zorganizowanym przez Dolnośląską Szkołę Podstawową Specjalną nr 4 przy Szpitalu Rehabilitacyjnym Hematologicznym „ORLIK” w Kudowie-Zdroju.

Na zajęciach wychowawczych i plastycznych uczniowie wykonali samodzielnie pracę plastyczną techniką rysunkową lub mieszaną, przedstawiającą wybrane przez siebie ciekawe miejsce lub atrakcję turystyczną wartą zwiedzenia, położoną na terenie województwa dolnośląskiego (Cerkiew Św. Michała Archanioła w Sokołowsku, wałbrzyską Palmiarnię, magiczny Zamek Książ oraz Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu).


,, SZKOŁY PEŁNE TALENTÓW ”

W bieżącym roku szkolnym nasza placówka bierze udział w kampanii ,,Szkoły Pełne Talentów”, której organizatorem są sklepy Lidl. Akcja ma na celu wsparcie talentów dzieci i zmobilizowanie lokalnej społeczności do wsparcia działań szkoły.

Wystarczy zrobić zakupy za min. 50 zł (w tym przynajmniej jeden owoc lub jedno warzywo), przy kasie odebrać ,,Talenciaka” i przekazać go naszej szkole. Można to zrobić na dwa sposoby: wrzucić ,,Talenciaka” do specjalnego pudełka, które znajduje się w naszej szkolnej świetlicy, lub zeskanować kod QR. ,,Talenciaki” będziemy wymieniać na nagrody.

Zapraszamy wszystkich do zabawy i wspierania akcji.


UDZIAŁ UCZNIÓW W WOJEWÓDZKIM KONKURSIE  „Zwierzęta chronione dolnośląskich parków krajobrazowych”

Dwoje uczniów z klas I-II wzięło udział we wrześniu 2023 r. w konkursie  plastycznym zorganizowanym przez Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych Oddział Jelenia Góra.

Każdy uczeń wykonał samodzielnie pracę plastyczną przy użycie kredek oraz pisaków, przedstawiającą wybrany przez siebie gatunek zwierzęcia objętego ochroną w Polsce. Nasi najmłodsi uczniowie zaprezentowali swoje umiejętności plastyczne, tworząc kolorowe i ciekawe prace.


UDZIAŁ W OGÓLNOPOLSKIEJ KAMPANII

,,PRZYTUL SIĘ DO DRZEWA”

               Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w ogólnopolskiej kampanii ,,Przytul się do drzewa”, która ma na celu zwrócenie uwagi na bezpieczne i mądre poruszanie się po lesie oraz uczula na rzeczy, które świadomie lub nieświadomie mogą doprowadzić do jego pożaru. Rocznie w Polsce wybucha ponad 6000 pożarów lasów, z czego aż 77% powstaje z winy człowieka. Los lasów nie jest obojętny naszym uczniom, a drzewoterapia, czyli zielona energia drzew, ma niesamowity, uspokajający wpływ na nasze samopoczucie. Przytulanie do drzewa uwieczniliśmy na zdjęciach, które wysłaliśmy organizatorom kampanii. Z nadesłanych prac zostanie utworzony ekologiczny kolaż ,,Przytul się do drzewa”.


Dzień Serdeczności w naszej szkole

26 września 2023 r. obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Serdeczności.

Był to dzień szczególny dla nas wszystkich: pełen uśmiechów, miłych gestów i słów. Zarówno uczniowie, jak i nauczyciele mieli na sobie ubrania w radosnych kolorach, tak aby podkreślić pozytywne akcenty tego dnia. Ponadto korytarze oraz drzwi każdej sali udekorowane były wesołymi emotikonami oraz zdaniami wspierającymi dobre cechy charakteru oraz pozytywne zachowania uczniów.

Dziękujemy wszystkim za aktywny udział oraz zachęcamy do tego, aby w każdym dniu obdarzać się nawzajem serdecznym uśmiechem, być dla siebie życzliwym i okazywać sobie pozytywne emocje.


NARODOWE CZYTANIE 2023

  15.09.2023 r. w naszej placówce odbyło się zorganizowane przez szkolną bibliotekę Narodowe Czytanie. Odczytano fragmenty powieści ,,Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej, jednego z najważniejszych utworów literatury polskiej, podejmującego tematykę Powstania Styczniowego.

Akcja została zainicjowana w 2012 i odbywa się pod honorowym patronatem Prezydenta RP, a jej nadrzędnym celem jest zachęcenie dzieci i młodzieży                do czytania największych dzieł narodowych. Wydarzenie już od lat pomaga zwrócić uwagę na bogactwo polskiej literatury, zachęcając jednocześnie do samodzielnego czytania książek.

,,Narodowe czytanie”


Uroczyste Rozpoczęcie Roku Szkolnego 2023/2024

W dniu dzisiejszym przywitaliśmy uczniów po wakacjach. Mamy nadzieję, że nowy rok szkolny 2023/2024 będzie owocny w nowe osiągnięcia, a uczniowie w przyjaznej atmosferze będą zdobywać nowe umiejętności.

Życzymy wszystkim wielu sukcesów i radości z czerpania wiedzy.