Aktualności

NOWOCZESNY GABINET TERAPII

W Dolnośląskimi Zespole Szkół Specjalnych Przyszpitalnych w Wałbrzychu uruchomiono nowoczesny gabinet terapii do „treningiu mózgu” (EEG Biofeedback, sensoryka). Uczniowie, którzy są jednocześnie pacjentami oddziałów szpitalnych, pod opieką wykwalifikowanego nauczyciela specjalisty, uczą się zapamiętywania i odszukiwania informacji, jak w świadomy sposób, zmienić wzorzec wytwarzanych fal mózgowych, by mózg pracował wydajniej i szybciej. Terapia poprawia efektywność pracy, zapamiętywanie i odszukiwanie informacji. Szczególnie wskazana jest dla uczniów z nadpobudliwością psychoruchową, z deficytem uwagi, w spektrum autyzmu, z dysleksją, ze stanami nerwicowymi. Środki finansowe pozyskano w ramach Rządowego programu „Aktywna tablica” wraz z wkładem własnym organu prowadzącego.


„30 listopada – dniem wróżb w naszej szkole”

Środowy dzień był dla nas wyjątkowy. W tym dniu wychowawcy świetlicy wraz z nauczycielem bibliotekarzem przygotowali liczne wróżby: m.in. „Andrzejkowe serce, Kolorowo – Andrzejkowo, wróżbę z wykorzystaniem kości do gry, wróżbę z kartami oraz Andrzejkowe kubeczki. Nie zabrakło również ciasteczek z wróżbą. Panowała przy tym tajemnicza i aromatyczna aura. Wróżby wzbudziły dużą ciekawość i sympatię wśród wychowanków, przyniosły im wiele radości oraz pozytywnych emocji.


Akcja charytatywna ,,Prezent pod choinkę”

            Już po raz dziewiąty nasza szkoła przyłączyła się do akcji charytatywnej ,,Prezent pod choinkę” , która organizowana jest przez Centrum Misji i Ewangelizacji Kościoła Ewangelicko – Augsburskiego w Polsce. Przygotowaliśmy paczki, które zostaną podarowane dzieciom w Ukrainie i Rumunii.


MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PRAW DZIECKA Z UNICEF

Rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka przypada 20 listopada. Uczniowie naszej szkoły postanowili świętować Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka w poniedziałek 21 listopada.

Uczniowie rozmawiali na zajęciach o prawach dzieci, o tym czym jest Konwencja i dlaczego powstała, poznali prawa przysługujące wszystkim dzieciom, obejrzeli „ Prezentację o prawach dziecka”.


UDZIAŁ UCZNIÓW

W  OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE PLASTYCZNYM

pod hasłem „Sztuka kreatywna – rzemiosło i rękodzieło”

 6 uczniów naszej szkoły wzięło udział w listopadzie 2022 r. w V edycji konkursu plastycznego „Polska – Niepodległa” pod hasłem „Sztuka kreatywna – rzemiosło            i rękodzieło”, zorganizowanym przez Zespół Szkół Specjalnych w Skoczowie oraz ZespółPozalekcyjnych Zajęć Wychowawczych w Jaworzu przy Beskidzkim Zespole Leczniczo – Rehabilitacyjnym.

Uczniowie wykonali na zajęciach wychowawczych ciekawe prace techniczne, wykazując się przy tym dużą kreatywnością oraz dbałością o estetykę pracy.

Prace konkursowe uczniów:


Święto Niepodległości

W szkole upamiętniliśmy 104 rocznicę odzyskania Niepodległości uroczystym apelem. Ponadto cała Szkoła wzięła udział we wspólnym odśpiewaniu hymnu narodowego.

Poniżej krótka fotorelacja.


WYJŚCIE POD POMNIK

W dniu 10.11. 2022 r. uczniowie klas VII i VIII udali się pod Pomnik Niepodległości w Wałbrzychu. Wspólnie przygotowali patriotyczne transparenty i ozdoby. W ten sposób uczciliśmy pamięć bohaterów walczących o niepodległość Polski.


Kartka dla Powstańca”

Po raz kolejny nasza szkoła wzięła aktywny udział w akcji „Kartka ze szpitala”, należącej do ogólnopolskiej kampanii historycznej „BohaterON-włącz historię!”. Nauczyciele oraz wychowawcy grup wychowawczych przeprowadzili na zajęciach w klasach I-VIII dwugodzinny warsztat edukacyjny na temat Powstania Warszawskiego. Podczas zajęć każdy uczeń / wychowanek wykonał „Kartkę dla Powstańca” z życzeniami oraz podziękowaniami za trud włożony w walkę o wolną ojczyznę. Udział w akcji jest dla nas nie tylko lekcją patriotyzmu, ale przede wszystkim szansą na nawiązanie dialogu międzypokoleniowego, w trakcie którego możemy wyrazić naszą wdzięczność i szacunek oraz pamięć o bohaterach Powstania.


Dwóch uczniów klasy I wzięło udział w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „Święty Mikołaj – biskup o miłosiernym sercu” zorganizowanym przez Fundację Szczęśliwe Dzieciństwo w Lublinie. Postać Mikołaja z Mirry i jego uczynki zostały przedstawione zgodnie z wyobraźnią dzieci i ich plastycznym zaangażowaniem.


SZKOŁA PAMIĘTA 2022

W ramach ogólnopolskiej akcji ,,Szkoła pamięta” odwiedziliśmy lokalne miejsce pamięci- pomnik Pamięci Górnictwa Wałbrzyskiego. Celem tej akcji było zwrócenie uwagi uczniom na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach, którzy są związani z historią naszego miasta. W ten sposób oddaliśmy cześć górnikom- synom ziemi wałbrzyskiej, którzy swoją ofiarną pracą , narażając życie, tworzyli nasz wspólny dorobek materialny i kulturalny.


UDZIAŁ UCZNIÓW

W  OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE  PLASTYCZNYM

pod hasłem „Mój przyjaciel pluszowy miś”

 2 uczniów klasy I wzięło udział w październiku 2022 r. w konkursie plastycznym poświęconym pluszowym misiom, zorganizowanym przez Szkołę Podstawową Specjalną nr 146 w Łodzi.

Uczniowie wykonali na zajęciach wychowawczych projekt pluszowego misia techniką origami płaskie z użyciem papierowych kół, wykazując się przy tym pomysłowością oraz starannością.

Prace konkursowe uczniów:


Akcja – wesoły piątek

W dniu 28.10 22 w naszej szkole odwiedził niezwykły gość. W ramach akcji wesołe piątki dzień umilił nam sympatyczny miś oraz pluszowe maskotki, które w tym dniu przynieśli nasi uczniowi.


EUROPEJSKI TYDZIEŃ KODOWANIA #Codeweek

Codeweek

W dniu 21.10.2022 odbyły się warsztaty pt. TAJEMNICE DRUKU PRZESTRZENNEGO.

Podczas trwania zajęć uczniowie szkoły podstawowej Dolnośląskiego Zespołu Szkół Specjalnych Przyszpitalnych w Wałbrzychu zapoznali się z budową drukarki 3D, mieli możliwość wykonania własnego projektu – breloczka do kluczy, a także nauczyli się przygotować swój obiekt do druku w specjalnym oprogramowaniu dla drukarki 3D tzw. slicerze. Gotowy projekt zapisany w g-code – języku zrozumiałym dla drukarki 3D uczniowie przenieśli do drukarki i wydrukowali z zachowaniem zasad BHP.

Podsumowując uczniowie poznali proces tworzenia własnego obiektu i wydruku od podstaw, z czego byli bardzo zadowoleni 😊


Dzień Edukacji Narodowej

Z okazji Dnia Edukacji Narodowej uczniowie i personel medyczny przygotowali humorystyczne przedstawienie oraz złożyli nauczycielom życzenia wręczając samodzielnie przygotowane upominki. Przy okazji apelu przygotowane zostało przez uczniów i wychowawcę – Katarzynę Jamułę  pasowanie pierwszoklasistów. Pani Dyrektor Agnieszka Zając uroczyście mianowała uczniów na pierwszoklasistów.

Poniżej krótka fotorelacja z tego wyjątkowego dnia.


,,POLA NADZIEI”

Uczniowie naszej szkoły po raz kolejny wzięli udział w akcji ,,Pola Nadziei”.

13 października b.r. wraz z innymi wolontariuszami z wałbrzyskich szkół i przedszkoli sadzili cebulki żonkili na terenie Hospicjum im. Jana Pawła II w Wałbrzychu, by wyrazić wsparcie dla osób nieuleczalnie chorych i ich rodzin.


Urodziny Oddziału Dziennej Psychiatrii dla Dzieci i Młodzieży

W piątek obchodziliśmy 10 lecie Oddziału. Uczniowie wraz z nauczycielami i personelem medycznym przygotowali uroczysty apel, który w sposób zabawny upamiętnił historię  Oddziału.


Wesołe piątki

30 września po raz pierwszy w naszej szkole zorganizowaliśmy tzw. 'Wesoły piątek”. Chłopcy przebrali się w tym dniu za królów, gdyż akurat przypadł Dzień Chłopaka. Zamierzamy co miesiąc kultywować ten zwyczaj.


Akcja sprzątania świata

Dnia 16.09.22r. nasza szkoła wzięła jak co roku udział w Akcji – Sprzątanie świata.
Uczniowie wszystkich klas sprzątali teren parku znajdujący się wokół szpitala im, A. Sokołowskiego przy ul. Batorego 4 w Wałbrzychu.
Jak widać na załączonych zdjęciach pomimo regularnych porządków tego terenu zawsze coś się znajdzie, co nie powinno zakłócać życia tej pięknej przyrody.


„Bezpieczna droga do szkoły”

 Klasy I, II i III wzięły udział we wrześniu 2022 r. w szkolnym konkursie plastycznym „Bezpieczna droga do szkoły”. Konkurs był poprzedzony wykładami i pogadankami dotyczącymi tego ważnego zagadnienia. Wszystkim uczniom serdecznie gratulujemy i życzymy by zdobyta wiedza zaprocentowała w postaci bezpiecznego poruszania się po mieście w życiu codziennym.

Poniżej krótka fotorelacja:


Teatr za jeden uśmiech

Mieliśmy przyjemność gościć aktorów z Teatru za jeden uśmiech, którzy przyjechali do nas z Krakowa aby zaprezentować zabawne przedstawienie o tematyce wakacyjnej. Dzieciom bardzo przypadła do gustu sztuka, w której aktywnie brali udział. Uśmiech nie schodził z ich buzi. Na zakończenie uczniowie zostali obdarowani drobnymi upominkami.


Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023

1.09.2022 r. wybrzmiał pierwszy w tym roku dzwonek szkolny – witając tym samym naszych uczniów po wakacjach. Życzymy zarówno uczniom jak i gronu pedagogicznemu energii i siły w nadchodzącym roku.