2022-2023

 Zakończenie Roku Szkolnego 2022/2023

Podczas uroczystego zakończenia roku szkolnego 2022/2023 pożegnaliśmy ósmoklasistów. Przygotowali oni wraz z pomocą pań nauczycielek piękny i wzruszający apel, w którym nie zabrakło jednak wątku humorystycznego. Odbyło się również podsumowanie roku, nagrodzenie laureatów konkursów, a także uczniów wyróżniających się w nauce.

Życzymy udanych, bezpiecznych, radosnych i słonecznych wakacji.


Warsztaty w Centrum Salamandra

21.06.2023 szkoła miała możliwość uczestniczenia w warsztatach edukacyjnych w pięknie położonym Centrum Edukacji Ekologicznej i Krajoznawstwa „Salamandra” w Myśliborzu. Wycieczka była nagrodą w  w konkursie przyrodniczym „Śladami polskich ptaków wędrownych” organizowanym przez Urzęd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego we współpracy z: Dolnośląską Biblioteką Pedagogiczną we Wrocławiu oraz Dolnośląskim Zespołem Parków Krajobrazowych.
Uczniowie podzieleni na grupy wiekowe uczestniczyli w różnych warsztatach tematycznych: dotyczących fotosyntezy, pszczelarstwa oraz wulkanów. Każdy uczestnik miał też możliwość zrobienia kolorowego i pachnącego mydełka glicerynowego. Na koniec wszyscy zostali poczęstowani smacznym obiadem.


Dzień Języków Obcych

W dniach 19-20 czerwca w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Języków Obcych. Podczas prezentacji multimedialnej uczniowie zostali zapoznani z podstawowymi informacjami na temat języków obcych nauczanych w szkole. Następnie rozwiązywali quizy, rebusy i zagadki przygotowane przez nauczycieli języków obcych. Wydarzenie to miało na celu uświadomienie dzieciom, że warto poznawać inne kultury i języki.


Wakacyjne klimaty na informatyce 😉

 


Dzień Dziecka

Z okazji Dnia Dziecka w szkole został zorganizowany sportowy piknik. Uczniowie razem z nauczycielami brali udział w rozmaitych konkurencjach sportowych. Było radośnie, tanecznie i muzycznie, a także smacznie. Wszyscy spróbowali pysznych kiełbasek z grilla i przekąsek zarówno owocowych jak i słodkich. Życzymy, aby każdy dzień w roku był dla dzieci taki szczęśliwy i pogodny.


19 maja 2023

DNIEM ŚMIESZNYCH FRYZUR W NASZEJ SZKOLE

Dzisiaj każdy mógł pozwolić sobie na odrobinę szaleństwa i zrobić sobie wystrzałową fryzurę. Uczniowie przyszli na zajęcia w niecodziennym uczesaniu – z irokezami, nietypowymi kitkami oraz kolorowymi i natapirowanymi włosami. Każdy uczeń, który wziął udział w zabawie, otrzymał słodki upominek.


UDZIAŁ UCZNIÓW W  KONKURSIE

„Moja Ekotorba na zakupy”

3 uczniów naszej szkoły wzięło udział w konkursie techniczno – plastycznym, zorganizowanym w maju 2023 r. przez Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych O/Wałbrzych. Konkurs był skierowany do szkół podstawowych z terenu dawnego województwa wałbrzyskiego.

Uczniowie wykonali torby z materiałów ekologicznych z motywem przyrodniczym (wiewiórka, lisek, ryba), wykazując się przy tym starannością, cierpliwością i kreatywnością.


T@lenty Informatyczne

W dniu 18 maja 2023 nasi uczniowie Patryk G. oraz Mikołaj K. (klasa VII) przystąpili do regionalnego Konkursu Informatycznego „T@lenty Informatyczne” organizowanego przez Zespół Szkół Politechnicznych „Energetyk” w Wałbrzychu.

Patryk i Mikołaj po rozwiązaniu testu wiedzy informatycznej dostali się do ścisłego finału – części praktycznej, przed komputerem.

Ostatecznie po podsumowaniu wyników z części pisemnej oraz praktycznej

– Patryk uzyskał I miejsce, natomiast Mikołaj VII miejsce! Gratulujemy naszym uczniom sukcesu!


IX WAŁBRZYSKI INTEGRACYJNY KONKURS PIĘKNEGO CZYTANIA

  18 maja 2023 r. w Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia odbył się      IX Wałbrzyski Integracyjny Konkurs Pięknego Czytania, którego organizatorami byli: Zespół Szkół Zawodowych Specjalnych w Wałbrzychu, Stowarzyszenie Dzieci   i Rodzin Zasadniczej Szkoły Zawodowej Specjalnej w Wałbrzychu, Warsztaty Terapii Zajęciowej przy Stowarzyszeniu Dzieci i Rodzin Zasadniczej Szkoły Zawodowej Specjalnej w Wałbrzychu, a współorganizatorem – Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia. Patronat honorowy objął Prezydent Wałbrzycha dr Roman Szełemej. Ideą tego cyklicznego konkursu, skierowanego do uczniów szkół podstawowych, ponadpodstawowych, wychowanków i podopiecznych różnego rodzaju placówek i lokalnej społeczności, jest integracja poprzez czytanie.

Naszą szkołę reprezentował Ziemowit K. z klasy VII, który przeczytał fragmenty książki P. Hagmar ,,Bandyci na odludziu”. Jury zdecydowało się przyznać wszystkim uczestnikom 1. miejsce. Nasz uczeń otrzymał dyplom i nagrodę książkową. Gratulujemy Ziemowitowi i życzymy dalszych sukcesów.


Warsztaty KidsTech w Starej Kopalni

5.05.2023r. wyruszyliśmy całą szkołą do Starej Kopalni na warsztaty do centrum KidsTech. W pomieszczeniu uczniowie mogli korzystać z licznych zbiorów klocków, układając z nich najróżniejsze wzory i budowle. Dodatkowo mogli grać w szachy, które wydrukowane zostały na drukarce 3D. Uczniowie uczestniczyli również w ciekawym wykładzie prowadzonym przez pana z informatyki dotyczącym pracy drukarek 3D. Najuważniejsi i najbardziej aktywni uczniowie dostali w nagrodę figurki wydrukowane przez drukarki 3D.


ŚWIĘTO KONSTYTUCJI 3 MAJA

 W dniu 28 kwietnia, w naszej szkole, odbył się uroczysty apel z okazji święta Konstytucji 3 Maja. W swoim wystąpieniu uczniowie przybliżyli znaczenie tego wydarzenia w historii naszej Ojczyzny. Przypomnieli tło historyczne wydarzeń z 3 maja 1791r. i wyjaśnili, dlaczego jest to nadal tak ważny dzień dla Polaków. Uczniowie zaprezentowali montaż słowno – muzyczny pt. ,, Wiwat 3 Maj !” Wspólnie zaśpiewaliśmy takie piosenki jak : ,,Ojczyzno ma”, ,,Witaj Majowa Jutrzenko”, ,,Płynie Wisła, płynie”.


Szkolny konkurs plastyczny


Leporello i lapbook

Uczniowie wzięli udział w konkursie przyrodniczym „Śladami polskich ptaków wędrownych” organizowanym przez Urzęd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego we współpracy z: Dolnośląską Biblioteką Pedagogiczną we Wrocławiu oraz Dolnośląskim Zespołem Parków Krajobrazowych tworząc barwne i pomysłowe prace w postaci leporello i lapbooka.


WESOŁY PIĄTEK

W ramach „wesołych piątków” dziś w naszej szkole był dzień kolorowych skarpetek. Uczniowie, którzy wzięli udział w tej zabawie, otrzymali słodki upominek


80 rocznica powstania w Getcie Warszawskim

Nasza szkoła przystąpiła do Akcji Żonkile organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich Polin.
Tegoroczna edycja upamiętniająca 80 rocznicę powstania, ma wymiar wyjątkowy. W ramach akcji nasi uczniowie wzięli udział w zajęciach z wykorzystaniem materiałów edukacyjnych Muzeum Polin. Obejrzeli poruszającą animację pt.,, Zdążyć przed Panem Bogiem” i własnoręcznie wykonali pamiątkowe żonkile.


Rozstrzygnięcie Ogólnopolskiego Konkursu Językowo – Plastycznego

„Wizytówka Anglii, wizytówka Niemiec” skierowanego do szkół przyszpitalnych i sanatoryjnych

Nagrodzone prace:

I miejsce: Victoria B. – ZSP nr 15 w Białymstoku

II miejsce: Aleksandra W. – ZSP w Zaborze

III miejsce: Grzegorz Ż. – ZSP w Zaborze

Dziękujemy uczestnikom za nadesłanie prac, a nauczycielom za przygotowanie uczniów do konkursu. Gratulujemy laureatom i życzymy dalszych sukcesów.


Wielkanoc

W dniu 5 kwietnia odbyło się spotkanie Wielkopostne. Uczniowie naszej szkoły przygotowali przedstawienie dotyczące wydarzeń Wielkiego Tygodnia szczególnie Wielkiego Piątku. Przypomieliśmy sobie dlaczego te dni są tak wielkie i ważne.

Na zakończenie uroczystości pełne ciepłych słów życzenia świąteczne złożyła uczniom pani dyrektor Agnieszka Zając.


Udział uczniów w  Szkolnym Konkursie Językowo – Plastycznym „Ozdoba wielkanocna”

W marcu 2023 roku nauczyciele języków obcych zorganizowali Szkolny Konkurs Językowo-Plastyczny pt. „Ozdoba wielkanocna” w dwóch kategoriach: klas I-III oraz klas IV-VIII. Wzięło w nim udział łącznie 12 uczniów z klas I-VII. Uczestnicy wykonali ozdoby wielkanocne wraz z napisem w języku angielskim lub niemieckim, wykazując się przy tym kreatywnością i starannością.

Każdy uczestnik konkursu otrzymał dyplom i słodką przekąskę, a zwycięzcy dodatkowo nagrody.

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział, laureatom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!


Teatr za Jeden Uśmiech

04.04. klasy I i III miały okazję uczestniczyć w przedstawieniu Teatru za jeden uśmiech pt. ” O świerszczu Maurycym i bandzie komara”. Sztuka była zabawna i z morałem. Piękne stroje i wystrój przyciągały wzrok dzieci, a wesołe piosenki zachęcały do zabawy. Na koniec wszystkie dzieci otrzymały piękne upominki.


MIĘDZYKLASOWY KONKURS PLASTYCZNY 

ROZSTRZYGNIĘTY 

Z okazji Dnia Wiosny dla uczniów klas I – VIII został zorganizowany Międzyklasowy Konkurs Plastyczny pod hasłem: ,,Portret Pani Wiosny”. Wyróżnienie otrzymali uczniowie  klasy V. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Prace uczniów zostały umieszczone na wystawie pokonkursowej w Dolnośląskiej Bibliotece Pedagogicznej – Filii w Wałbrzychu, z którą na stałe współpracujemy.

https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=pfbid02MpLDnnKGSzc1xwzJLGv4Eks2xq6GEhXVGNKRcYHXqRodCuYdaMVbxu3yhefJmorcl&id=100077513313936


,, PROBLEM Z GŁOWY”- ZAJĘCIA PROFILAKTYCZNE

Dzięki ciekawym materiałom edukacyjnym przeprowadziliśmy zajęcia, na których dzieci dowiedziały się, jak zapobiegać wszawicy i jak z nią walczyć. Mamy nadzieję, że nasze działania przyczynią się do zwiększenia świadomości zdrowotnej u dzieci oraz zmniejszenia zachorowań na wszawicę.


UDZIAŁ  UCZNIÓW  OGÓLNOPOLSKIM  KONKURSIE  PLASTYCZNYM

„Mój wymarzony lizak”

 W lutym 2023 roku sześciu uczniów naszej szkoły (trzech uczniów klasy I, jeden uczeń klasy VI oraz dwie uczennice klasy VIII) wzięło udział w kolejnej edycji konkursu plastycznego, zorganizowanego przez Muzeum Lizaka oraz Zespół Szkół Miejskich nr 1 w Jaśle.

Uczniowie wykonali na zajęciach wychowawczych prace konkursowe, w których przedstawili lizaka w wybranej technice płaskiej. Wykazali się przy tym kreatywnością oraz własną wyobraźnią.

Prace konkursowe uczniów:


AKADEMIA DOJRZEWANIA

W dniu 08.02.2023 przeprowadziliśmy kolejną edycję programu edukacyjnego ,, Akademia Dojrzewania”. Wzięły w nim udział uczennice klasy VI i VIII.To program skierowany do dziewcząt wkraczających w okres dojrzewania. Celem programu jest zwrócenie uwagi dziewcząt na problemy okresu dojrzewania, zmiany fizyczne i psychiczne, jakie zachodzą w ich ciele.Wierzymy, że ta inicjatywa edukacyjna pozwoli naszym nastolatkom lepiej sobie radzić z problemami związanymi z dorastaniem i dojrzewaniem.


DBI Dzień Bezpiecznego Internetu

07.02. to data w której obchodzony jest Dzień Bezpiecznego Internetu. W tym roku przeprowadziliśmy z tej okazji apel oraz warsztaty z uczniami. Skupiliśmy się głównie na temacie „patostreamów”, wiedząc jak często dzieci zostają narażone na stykanie się z nimi. Zajęcia miały na celu uwrażliwić uczniów na ten problem i pokazać w jaki sposób możemy sobie z nimi radzić.


MIĘDZYKLASOWY KONKURS ROZSTRZYGNIĘTY

W naszej szkole odbył się Międzyklasowy Konkurs Literacki ,,STOP patotreściom!”. Zadaniem konkursowym było ułożenie przez uczniów wiersza, rymowanki lub hasła wyrażającego sprzeciw wobec zamieszczania i oglądania patotreści w Internecie. Wyróżnienie otrzymała klasa VIII, a nagrodę specjalną przyznano Angelice H. z klasy VIII. Gratulujemy laureatom i życzymy dalszych sukcesów.


WYKŁAD NAUCZYCIELA NASZEJ SZKOŁY

 26.01.2023 w Dolnośląskiej Bibliotece Pedagogicznej – Filii w Wałbrzychu podczas spotkania szkoleniowego ,,Edukacja regionalna w bibliotece”  odbył się wykład przygotowany przez nauczycielkę naszej szkoły mgr Małgorzatę Pierzchlewicz.


Bal Karnawałowy

21.01.2023 odbył się bal karnawałowy. Uczniowie przebrali się w stroje karnawałowe, były tańce, zabawy i konkursy.


Dzień bez plecaka – wesoły piątek

20.01.2023r. mieliśmy dzień bez plecaka. Szkoła nie zawsze musi być nudna i do szkoły można przynieść swoje książki i przybory w różnych innych „tobołkach”. Nie obyło się bez przyznania nagród dla najbardziej kreatywnych uczniów.


AKADEMIA BEZPIECZNEGO PUCHATKA

Już po raz kolejny nasza szkoła przystąpiła do udziału w programie edukacyjnym ,,Akademia Bezpiecznego Puchatka”. Celem Puchatkowego programu jest uczenie dzieci bezpiecznych zachowań nie tylko na drodze, ale i w innych sferach ich aktywności: w domu, w szkole czy w czasie zabawy. W ramach programu uczniowie uczestniczyli w zajęciach oraz oglądali film edukacyjny o tematyce bezpieczeństwa. Jak co roku wzięli udział w Ogólnopolskim Teście Wiedzy o Bezpieczeństwie. Zmierzyli się z pytaniami dotyczącymi bezpieczeństwa w różnych sytuacjach, z których mogą spotkać się na co dzień. Dzięki tej akcji nasza szkoła otrzymała certyfikat potwierdzający udział w programie.


ZBIÓRKA PLASTIKOWYCH NAKRĘTEK

W naszej szkole wzorem lat ubiegłych trwa zbiórka plastikowych nakrętek. To charytatywno – ekologiczna akcja, która łączy przyjemne z pożytecznym. Każda nakrętka jest cenna! Nie wyrzucamy ich z odpadami, a zebrane oddajemy potrzebującym dzieciom.


Wigilia 2022

Zbliżają się wielkimi krokami jedne z najpiękniejszych świąt w roku – Boże Narodzenie.
Z tej okazji na Oddziale została zorganizowana wigilia. Uroczystość zaczęła się nastrojowymi jasełkami. Uczniowie zaprezentowali piękne kolędy oraz przedstawili pouczającą historię dotyczącą Świąt. Wszyscy przełamali się opłatkami życząc sobie wszystkiego co najlepsze, a następnie zasiedli do odświętnie przygotowanego stołu. Dzięki hojności sponsorów (Posłanka Katarzyna Izabela Mrzygłocka oraz Kaczmarski Group) każde dziecko otrzymało upominek. Zostały również rozdane dyplomy i nagrody uzyskane w organizowanych w szkole konkursach.


UDZIAŁ UCZNIÓW W  SZKOLNYM KONKURSIE

JĘZYKOWO – PLASTYCZNYM

„ Moja kartka świąteczna”

W grudniu 2022 roku nauczyciele języków obcych zorganizowali po raz kolejny Konkurs Językowo – Plastyczny pt. „Moja kartka świąteczna”. W konkursie wzięło udział 12 uczniów naszej szkoły. Uczniowie wykonali kartki z życzeniami napisanymi w języku angielskim lub niemieckim.

Nagrodzone prace:

Wyróżnienie – Mateusz K. z klasy I

I miejsce – Antonina Ł. z klasy V

II miejsce – Sandra M. z klasy VI

III miejsce  – Jakub B. z klasy VI

Wszystkim uczestnikom dziękujemy, laureatom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów oraz zachęcamy do udziału w kolejnych konkursach.


Wyróżnienie dla ucznia klasy I w konkursie plastycznym

,,Mój przyjaciel pluszowy miś”

 Z radością informujemy, że uczeń klasy I Mateusz K. zdobył wyróżnienie w konkursie plastycznym pt. „Mój przyjaciel pluszowy miś”, zorganizowanym przez Szkołę Podstawową Specjalną nr 146 w Łodzi.

Uczeń został nagrodzony dyplomem oraz ciekawymi upominkami.

Laureatowi gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.


 WYSTAWA ,,SYBIR. UTRWALONE W KADRZE, ZAPAMIĘTANE W OBRAZACH”

W dniu 08.12.2022 r uczniowie klasy VIII udali się do Biblioteki pod Atlantami na unikatową wystawę. Oglądnęli kilkadziesiąt fotografii przedstawiających los Polaków zesłanych na Sybir. Oprócz reportażu fotograficznego zobaczyli także obrazy pastelowe pokazujące losy żydowskiej rodziny z Krakowa, która przeszła przez Sybir i trafiła do Palestyny.

Mimo trudnej tematyki warto było poświęcić czas na zwiedzenie wystawy, gdyż wywarła na uczniach ogromne wrażenie i skłoniła do refleksji na temat naszej egzystencji w dzisiejszych czasach.


ŚWIĄTECZNY NASTRÓJ

Święta Bożego Narodzenia są szczególnym czasem w wielu polskich domach. Klimat wydarzeń tworzą dekoracje, a zbliżające się święta są okazją do upiększania naszych wnętrz. W naszej szkole również zrobiło się już świątecznie. A to wszystko, by poczuć magię zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.


Mikołajki 2022

W dniu 6 grudnia na nasz oddział przybył wysłannik świętego Mikołaja Elf, który obdarował naszych uczniów pacjentów drobnymi upominkami. Darczyńca upominków była Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna INWESTPARK. Bo najpiękniejszy jest uśmiech szczęśliwego dziecka i to Państwo się do tego przyczynili.

Dodatkowe środki otrzymane od Samorządu Województwa Dolnośląskiego – organu prowadzącego szkołę, umożliwiły organizację wyjścia do kina w ramach „mikołajek” naszych uczniów. Dzieci miały okazję oglądać film familijny pt. „Wielki zielony krokodyl”.

Relacja z tego wyjątkowego dnia poniżej:


Sukcesy uczniów naszej szkoły w ogólnopolskim konkursie

„Sztuka kreatywna – rzemiosło i rękodzieło”

Z ogromną radością informujemy, że czterech uczniów naszej szkoły odniosło sukces w konkursie zorganizowanym przez Zespół Szkół Specjalnych w Skoczowie oraz Zespół Pozalekcyjnych Zajęć Wychowawczych w Jaworzu przy Beskidzkim Zespole Leczniczo – Rehabilitacyjnym.

Nagrodę Grand Prix w kategorii klas I-III otrzymał uczeńklasy I – Dariusz S.

W kategorii klas IV-VI:  II miejsce zajął uczeń klasy VI – Jakub B.

W kategoriiklas VII-VIII:  I miejsce zajął uczeń klasy VII – Ziemowit K.

II miejsce zajął uczeń klasy VII – Łukasz M.

Laureatom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.


NOWOCZESNY GABINET TERAPII

W Dolnośląskimi Zespole Szkół Specjalnych Przyszpitalnych w Wałbrzychu uruchomiono nowoczesny gabinet terapii do „treningiu mózgu” (EEG Biofeedback, sensoryka). Uczniowie, którzy są jednocześnie pacjentami oddziałów szpitalnych, pod opieką wykwalifikowanego nauczyciela specjalisty, uczą się zapamiętywania i odszukiwania informacji, jak w świadomy sposób, zmienić wzorzec wytwarzanych fal mózgowych, by mózg pracował wydajniej i szybciej. Terapia poprawia efektywność pracy, zapamiętywanie i odszukiwanie informacji. Szczególnie wskazana jest dla uczniów z nadpobudliwością psychoruchową, z deficytem uwagi, w spektrum autyzmu, z dysleksją, ze stanami nerwicowymi. Środki finansowe pozyskano w ramach Rządowego programu „Aktywna tablica” wraz z wkładem własnym organu prowadzącego.


„30 listopada – dniem wróżb w naszej szkole”

Środowy dzień był dla nas wyjątkowy. W tym dniu wychowawcy świetlicy wraz z nauczycielem bibliotekarzem przygotowali liczne wróżby: m.in. „Andrzejkowe serce, Kolorowo – Andrzejkowo, wróżbę z wykorzystaniem kości do gry, wróżbę z kartami oraz Andrzejkowe kubeczki. Nie zabrakło również ciasteczek z wróżbą. Panowała przy tym tajemnicza i aromatyczna aura. Wróżby wzbudziły dużą ciekawość i sympatię wśród wychowanków, przyniosły im wiele radości oraz pozytywnych emocji.


Centrum Nauki „Sowa”

29.11.2022r. klasa I i III uczestniczyła w warsztatach edukacyjno – naukowych w Starej Kopalni. Zostało tam uruchomione centrum odkrywcze „Sowa”, gdzie dzieci samodzielnie mogą doświadczyć i wyjaśniać różne zjawiska naukowe. Przygotowane stanowiska były bardzo interesujące i zaciekawiły uczniów.


Akcja charytatywna ,,Prezent pod choinkę”

            Już po raz dziewiąty nasza szkoła przyłączyła się do akcji charytatywnej ,,Prezent pod choinkę” , która organizowana jest przez Centrum Misji i Ewangelizacji Kościoła Ewangelicko – Augsburskiego w Polsce. Przygotowaliśmy paczki, które zostaną podarowane dzieciom w Ukrainie i Rumunii.


ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

                25 listopada obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Pluszowego Misia. Z tej okazji uczniowie edukacji wczesnoszkolnej przynieśli swoje ulubione misie i  uczestniczyli w zajęciach bibliotecznych, podczas których m.in. poznali historię tej pluszowej zabawki, układali ,,misiowe” puzzle i sudoku, rozwiązywali interaktywne zagadki oraz słuchali piosenek o misiach. Zapoznali się także z książkami, których bohaterami są misie, i które mogą wypożyczyć z biblioteki szkolnej. Wysłuchali również fragmentu książki o przygodach Kubusia Puchatka. Podsumowaniem zajęć był konkurs plastyczny pod hasłem ,,Portret ulubionego misia”, w którym uczniowie wzięli udział.


SZKOLNY KONKURS PLASTYCZNY

               W dniach 18 – 25 listopada został zorganizowany w naszej szkole konkurs plastyczny pod hasłem ,,Jak spędzam wolny czas bez urządzeń mobilnych?”. Jego celem było zachęcenie uczniów do różnorodnych form spędzania czasu wolnego, rozwoju pasji, zainteresowań i inspirowanie do podejmowania zajęć manualnych, muzycznych, sportowych itp. Wyróżnienie otrzymały prace klasy I, III i VII. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.


MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PRAW DZIECKA Z UNICEF

Rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka przypada 20 listopada. Uczniowie naszej szkoły postanowili świętować Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka w poniedziałek 21 listopada.

Uczniowie rozmawiali na zajęciach o prawach dzieci, o tym czym jest Konwencja i dlaczego powstała, poznali prawa przysługujące wszystkim dzieciom, obejrzeli „ Prezentację o prawach dziecka”.


UDZIAŁ UCZNIÓW

W  OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE PLASTYCZNYM

pod hasłem „Sztuka kreatywna – rzemiosło i rękodzieło”

 6 uczniów naszej szkoły wzięło udział w listopadzie 2022 r. w V edycji konkursu plastycznego „Polska – Niepodległa” pod hasłem „Sztuka kreatywna – rzemiosło            i rękodzieło”, zorganizowanym przez Zespół Szkół Specjalnych w Skoczowie oraz Zespół Pozalekcyjnych Zajęć Wychowawczych w Jaworzu przy Beskidzkim Zespole Leczniczo – Rehabilitacyjnym.

Uczniowie wykonali na zajęciach wychowawczych ciekawe prace techniczne, wykazując się przy tym dużą kreatywnością oraz dbałością o estetykę pracy.

Prace konkursowe uczniów:


Święto Niepodległości

W szkole upamiętniliśmy 104 rocznicę odzyskania Niepodległości uroczystym apelem. Ponadto cała Szkoła wzięła udział we wspólnym odśpiewaniu hymnu narodowego.

Poniżej krótka fotorelacja.


WYJŚCIE POD POMNIK

W dniu 10.11. 2022 r. uczniowie klas VII i VIII udali się pod Pomnik Niepodległości w Wałbrzychu. Wspólnie przygotowali patriotyczne transparenty i ozdoby. W ten sposób uczciliśmy pamięć bohaterów walczących o niepodległość Polski.


Kartka dla Powstańca”

Po raz kolejny nasza szkoła wzięła aktywny udział w akcji „Kartka ze szpitala”, należącej do ogólnopolskiej kampanii historycznej „BohaterON-włącz historię!”. Nauczyciele oraz wychowawcy grup wychowawczych przeprowadzili na zajęciach w klasach I-VIII dwugodzinny warsztat edukacyjny na temat Powstania Warszawskiego. Podczas zajęć każdy uczeń / wychowanek wykonał „Kartkę dla Powstańca” z życzeniami oraz podziękowaniami za trud włożony w walkę o wolną ojczyznę. Udział w akcji jest dla nas nie tylko lekcją patriotyzmu, ale przede wszystkim szansą na nawiązanie dialogu międzypokoleniowego, w trakcie którego możemy wyrazić naszą wdzięczność i szacunek oraz pamięć o bohaterach Powstania.


Dwóch uczniów klasy I wzięło udział w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „Święty Mikołaj – biskup o miłosiernym sercu” zorganizowanym przez Fundację Szczęśliwe Dzieciństwo w Lublinie. Postać Mikołaja z Mirry i jego uczynki zostały przedstawione zgodnie z wyobraźnią dzieci i ich plastycznym zaangażowaniem.


SZKOŁA PAMIĘTA 2022

W ramach ogólnopolskiej akcji ,,Szkoła pamięta” odwiedziliśmy lokalne miejsce pamięci- pomnik Pamięci Górnictwa Wałbrzyskiego. Celem tej akcji było zwrócenie uwagi uczniom na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach, którzy są związani z historią naszego miasta. W ten sposób oddaliśmy cześć górnikom- synom ziemi wałbrzyskiej, którzy swoją ofiarną pracą , narażając życie, tworzyli nasz wspólny dorobek materialny i kulturalny.


UDZIAŁ UCZNIÓW

W  OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE  PLASTYCZNYM

pod hasłem „Mój przyjaciel pluszowy miś”

 2 uczniów klasy I wzięło udział w październiku 2022 r. w konkursie plastycznym poświęconym pluszowym misiom, zorganizowanym przez Szkołę Podstawową Specjalną nr 146 w Łodzi.

Uczniowie wykonali na zajęciach wychowawczych projekt pluszowego misia techniką origami płaskie z użyciem papierowych kół, wykazując się przy tym pomysłowością oraz starannością.

Prace konkursowe uczniów:


Akcja – wesoły piątek

W dniu 28.10 22 w naszej szkole odwiedził niezwykły gość. W ramach akcji wesołe piątki dzień umilił nam sympatyczny miś oraz pluszowe maskotki, które w tym dniu przynieśli nasi uczniowi.


EUROPEJSKI TYDZIEŃ KODOWANIA #Codeweek

Codeweek

W dniu 21.10.2022 odbyły się warsztaty pt. TAJEMNICE DRUKU PRZESTRZENNEGO.

Podczas trwania zajęć uczniowie szkoły podstawowej Dolnośląskiego Zespołu Szkół Specjalnych Przyszpitalnych w Wałbrzychu zapoznali się z budową drukarki 3D, mieli możliwość wykonania własnego projektu – breloczka do kluczy, a także nauczyli się przygotować swój obiekt do druku w specjalnym oprogramowaniu dla drukarki 3D tzw. slicerze. Gotowy projekt zapisany w g-code – języku zrozumiałym dla drukarki 3D uczniowie przenieśli do drukarki i wydrukowali z zachowaniem zasad BHP.

Podsumowując uczniowie poznali proces tworzenia własnego obiektu i wydruku od podstaw, z czego byli bardzo zadowoleni 😊


Dzień Edukacji Narodowej

Z okazji Dnia Edukacji Narodowej uczniowie i personel medyczny przygotowali humorystyczne przedstawienie oraz złożyli nauczycielom życzenia wręczając samodzielnie przygotowane upominki. Przy okazji apelu przygotowane zostało przez uczniów i wychowawcę – Katarzynę Jamułę  pasowanie pierwszoklasistów. Pani Dyrektor Agnieszka Zając uroczyście mianowała uczniów na pierwszoklasistów.

Poniżej krótka fotorelacja z tego wyjątkowego dnia.


,,POLA NADZIEI”

Uczniowie naszej szkoły po raz kolejny wzięli udział w akcji ,,Pola Nadziei”.

13 października b.r. wraz z innymi wolontariuszami z wałbrzyskich szkół i przedszkoli sadzili cebulki żonkili na terenie Hospicjum im. Jana Pawła II w Wałbrzychu, by wyrazić wsparcie dla osób nieuleczalnie chorych i ich rodzin.


Urodziny Oddziału Dziennej Psychiatrii dla Dzieci i Młodzieży

W piątek obchodziliśmy 10 lecie Oddziału. Uczniowie wraz z nauczycielami i personelem medycznym przygotowali uroczysty apel, który w sposób zabawny upamiętnił historię  Oddziału.


Wesołe piątki

30 września po raz pierwszy w naszej szkole zorganizowaliśmy tzw. 'Wesoły piątek”. Chłopcy przebrali się w tym dniu za królów, gdyż akurat przypadł Dzień Chłopaka. Zamierzamy co miesiąc kultywować ten zwyczaj.


Akcja sprzątania świata

Dnia 16.09.22r. nasza szkoła wzięła jak co roku udział w Akcji – Sprzątanie świata.
Uczniowie wszystkich klas sprzątali teren parku znajdujący się wokół szpitala im, A. Sokołowskiego przy ul. Batorego 4 w Wałbrzychu.
Jak widać na załączonych zdjęciach pomimo regularnych porządków tego terenu zawsze coś się znajdzie, co nie powinno zakłócać życia tej pięknej przyrody.


„Bezpieczna droga do szkoły”

 Klasy I, II i III wzięły udział we wrześniu 2022 r. w szkolnym konkursie plastycznym „Bezpieczna droga do szkoły”. Konkurs był poprzedzony wykładami i pogadankami dotyczącymi tego ważnego zagadnienia. Wszystkim uczniom serdecznie gratulujemy i życzymy by zdobyta wiedza zaprocentowała w postaci bezpiecznego poruszania się po mieście w życiu codziennym.

Poniżej krótka fotorelacja:


Teatr za jeden uśmiech

Mieliśmy przyjemność gościć aktorów z Teatru za jeden uśmiech, którzy przyjechali do nas z Krakowa aby zaprezentować zabawne przedstawienie o tematyce wakacyjnej. Dzieciom bardzo przypadła do gustu sztuka, w której aktywnie brali udział. Uśmiech nie schodził z ich buzi. Na zakończenie uczniowie zostali obdarowani drobnymi upominkami.


Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023

1.09.2022 r. wybrzmiał pierwszy w tym roku dzwonek szkolny – witając tym samym naszych uczniów po wakacjach. Życzymy zarówno uczniom jak i gronu pedagogicznemu energii i siły w nadchodzącym roku.