Aktualności

WARSZTATY HISTORYCZNE – POWSTANIE WARSZAWSKIE

Uczniowie klasy VIII chętnie propagują wiedzę na tematy historyczne, dlatego przygotowali warsztaty poświęcone powstaniu warszawskiemu. Ich intencją było uczczenie i zachowanie pamięci o licznych ofiarach i uczestnikach 63 dni zrywu ku wolności.

Tamte wydarzenia były dla nich wyjątkową lekcją historii i patriotyzmu.

 


,,PREZENT POD CHOINKĘ”

Jak co roku nasi uczniowie i nauczyciele wzięli udział w akcji charytatywnej ,,Prezent pod choinkę” organizowanej przez Centrum Misji i Ewangelizacji Kościoła Ewangelicko Augsburskiego RP. Zebrane dary zawieźliśmy lokalnego koordynatora akcji, czyli Parafii Ewangelicko – Augsburskiej w Wałbrzychu, skąd trafią do najbardziej potrzebujących mieszkańców Ukrainy, Białorusi i Rumunii.

PREZENT POD CHOINKĘ

PREZENT POD CHOINKĘ


WSPÓLNIE CHROŃMY KLIMAT !

           W ramach realizacji Programu działań ekologicznych w klasach I – VIII odbyły się warsztaty edukacyjne ,,Jak każdy z nas może chronić klimat?”. Przygotowano gazetkę ścienną na temat: ,,Wspólnie chrońmy klimat!” i wyeksponowano ją na korytarzu szkolnym. Następnie uczniowie wzięli udział w Międzyklasowym Konkursie Plastycznym pod hasłem: ,,Co każdy z nas może zrobić dla ochrony klimatu?”. Organizatorzy konkursu wyróżnili prace klasy IV i VI. Wyróżnienia indywidualne zdobyli Krystian S. z kl. IV i Tomek K. z klasy V.


UDZIAŁ UCZNIÓW

W  SZKOLNYM KONKURSIE JĘZYKOWO – PLASTYCZNYM

  1. „Moja Kartka świąteczna”

W grudniu 2021 roku nauczyciele języków obcych zorganizowali po raz kolejny Konkurs Językowo – Plastyczny pt. „Moja kartka świąteczna”. W konkursie wzięło udział 11 uczniów naszej szkoły. Uczniowie wykonali kartki z życzeniami napisanymi w języku angielskim lub niemieckim.

Zwycięzcą został Alan T. z klasy VI, II miejsce zajął Patryk G. z klasy VI oraz III miejsce przyznano Magdalenie J. z klasy VIII. Ponadto wyróżniono pracę Oliwii K. z klasy VIII.

Wszystkim uczestnikom dziękujemy, laureatom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów oraz zachęcamy do udziału w kolejnych konkursach.


ŚWIĘTO PLUSZOWEGO MISIA

Uczniowie klas I – III uczestniczyli w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. W towarzystwie swoich ulubionych maskotek wysłuchali historii, dlaczego zostało ustanowione Święto Pluszowego Misia i brali udział w zabawach – zgadywankach. Rysowali również portrety swoich ukochanych przytulanek. Wyróżnienie zdobył Alan P. z klasy II oraz Bartosz S. z klasy III.


Wigilie klasowe w DZSSP

W dniu 16.12.2021 r. odbyły się w naszej szkole wigilie klasowe. Z uwagi na wirus covid-19 spotkania odbyły się w klasach, a nie jak co roku wspólnie na całym Oddziale. Mimo tych obostrzeń dzień ten przebiegł w uroczystej, świątecznej atmosferze. Na stole znalazły się tradycyjne wigilijne potrawy, uczniowie składali sobie życzenia, Pani Dyrektor oraz personel medyczny odwiedzili każdą klasę obdarowując dzieci drobnymi upominkami oraz ciepłymi słowami. Na zakończenie zostały wręczone wyróżnienia i nagrody dla uczniów biorących udział w szkolnych konkursach.


AKADEMIA  DOJRZEWANIA

W dniu 08.12.2021 przeprowadziliśmy kolejną edycję programu edukacyjnego ,, Akademia Dojrzewania”. Wzięły w nim udział uczennice klasy VII.To program skierowany do dziewcząt wkraczających w okres dojrzewania. Celem programu jest zwrócenie uwagi dziewcząt na problemy okresu dojrzewania, zmiany fizyczne i psychiczne, jakie zachodzą w ich ciele.Wierzymy, że ta inicjatywa edukacyjna pozwoli naszym nastolatkom lepiej sobie radzić z problemami związanymi z dorastaniem i dojrzewaniem.


06.12. to czas, który zapisuje się miło w umysłach każdego młodego człowieka. Dzięki wsparciu finansowemu Cezarego Przybylskiego – Marszałka Województwa Dolnośląskiego oraz Marcina Krzyżanowskiego – Wicemarszałka Województwa Dolnośląskiego, mogliśmy uświetnić ten dzień w wyjątkowy sposób. Jesteśmy za to ogromnie wdzięczni. Dzieci otrzymały upominki oraz wspólnie wyszliśmy do kina na piękny, familijny film. Uczniowie będą mieć niezapomniane wspomnienia, a myśl o Mikołaju będzie ich napełniać radością i niezachwianą wiarą. Dziękujemy.


Lekcja na szóstkę- Wehrmacht 

Uczniowie VIII klasy, zaciekawieni tematyką II wojny światowej, przygotowali interesującą lekcję o uzbrojeniu i umundurowaniu żołnierzy Wehrmachtu. Dzięki prezentacji Bartosza B. poznaliśmy ważniejsze rodzaje broni oraz typy umundurowania. Dowiedzieliśmy się także, w jaki sposób Niemcykonstruowali i produkowali środki bojowe, wozy pancerne, czołgi. Poznając wyposażenie armii niemieckiej, uczniowie uświadomili sobie dysproporcje sił między walczącymi stronami.Mieli także chwile refleksji nad trudnymi zdarzeniami z wojennych lat.MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PRAW DZIECKA

20 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka.

Data ta upamiętnia podpisanie najważniejszego dokumentu gwarantującego prawa wszystkim dzieciom – Konwencji o prawach dziecka.

W tym szczególnym dniu dzieci w naszej szkole jednoczą się i podejmują wiele działań w imieniu swoich rówieśników – tych, których prawa często są łamane. To u nas radosny dzień, ale z poważnym przesłaniem. Wspólnie z UNICEF uczciliśmy tę wyjątkową datę i pokazaliśmy, że prawa dziecka są ważne dla całej naszej szkolnej społeczności.


Narodowe Święto Niepodległości

Obchodzone 11 listopada Narodowe Święto Niepodległości jest polskim świętem państwowym upamiętniającym odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 roku. Uwolnienie kraju z jarzma zaborców nastąpiło po 123 latach trwania zniewolenia. Coroczne obchody Święta Niepodległości odbywają się 11 listopada – ten dzień został wyznaczony jako data umowna odzyskania niepodległości. W naszej szkole z tej okazji         9 listopada odbył się uroczysty apel .


Nauczyciel na medal

Bardzo jest nam miło poinformować, że jedna z naszych koleżanek z pracy została nominowana do nagrody w plebiscycie Nauczyciel na medal. Celem plebiscytu jest nagrodzenie najbardziej charyzmatycznych i kreatywnych nauczycieli. Takich, którzy nie tylko doskonale przekazują wiedzę, lecz także mają umiejętność nawiązywania relacji, cieszą się autorytetem i sympatią zarówno uczniów jak i ich rodziców. Pani Marlena Kamińska posiada wszystkie te cechy, dlatego gorąco prosimy o wsparcie w głosowaniu.


KRZYSZTOF KAMIL BACZYŃSKI -PATRON ROKU 2021

 W ramach 100 Rocznicy Urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego wychowawcy grup wychowawczych przygotowali w październiku 2021 r. gablotkę upamiętniającą postać patrona oraz zorganizowali Szkolny Konkurs Plastyczny pt. „Portret Krzysztofa Kamila Baczyńskiego” (edycja II). W konkursie  wzięło udział 7 uczniów naszej szkoły. Zwycięzcą został Wiktor W. z klasy VIII, II miejsce zajęła Milena M. z klasy VII oraz III miejsce przyznano Oliwii K. z klasy VIII. Ponadto wyróżniono pracę Jonatana K. z klasy III.

Gablotka oraz prace uczniowskie zostały wyeksponowane w szkolnym korytarzu.

Wszystkim uczestnikom dziękujemy, laureatom gratulujemy i życzymy sukcesów
w kolejnych konkursach.


,, SZKOŁA PAMIĘTA

W bieżącym roku szkolnym ponownie przystąpiliśmy do akcji Ministerstwa Edukacji Naukowej, której celem było upamiętnienie ważnych polskich rocznic i postaci historycznych. W dniu 27 października udaliśmy się pod pomnik poświęcony pamięci 96 ofiar katastrofy smoleńskiej, znajdujący się na Skwerze Smoleńskim w Wałbrzychu. Delegacja uczniów z nauczycielami złożyła w tym miejscu wieniec i własnoręcznie wykonane ozdoby patriotyczne. W ten symboliczny sposób oddaliśmy hołd tragicznie zmarłym w katastrofie smoleńskiej. Ta żywa lekcja historii zostanie nam na długo w pamięci.

 

 


Kartka dla Powstańca”

Po raz kolejny uczniowie naszej szkoły wzięli aktywny udział w akcji „Kartka dla Powstańca”, należącej do ogólnopolskiej kampanii historycznej „BohaterON-włącz historię!”.

Na realizację projektu przeznaczone były dwie godziny dydaktyczne w klasach I – VIII.

Na godzinie wychowawczej / zajęciach edukacji wczesnoszkolnej nauczyciele przeprowadzili warsztat edukacyjny pt. „Co wiemy o Powstaniu Warszawskim?”. Wykorzystali oni przy tym materiały w formie online udostępnione na stronie bohateron.pl, dostosowane do grupy wiekowej uczniów. Na kolejnej lekcji uczniowie wykonali z nadesłanych materiałów kartki skierowane do uczestników Powstania Warszawskiego, w barwach narodowych, z życzeniami oraz podziękowaniami za ich poświęcenie i trud włożony w obronę naszej Ojczyzny.


Dzień Edukacji Narodowej

W szkole obchodziliśmy 14.10.2021 Dzień Nauczyciela. Uczniowie wraz z personelem medycznym przygotowali dla nauczycieli przedstawienie. Dziękujemy za docenienie naszej pracy – jesteście wspaniali.

My również chcieliśmy złożyć wszystkim Nauczycielom, Pedagogom, Psychologom oraz Pracownikom Administracji i Obsługi życzenia wielu powodów do zawodowej satysfakcji.


CodeWeek

Uczniowie naszej szkoły w październiku mieli możliwość uczestniczyć w Europejskim Tygodniu Kodowania, czyli CodeWeek. Podczas tego największego programistycznego wydarzenia w Europie do naszej szkoły został zaproszony pan informatyk, zajmujący się m. in. obsługą bezzałogowych statków powietrznych (dronów). Przedstawił on zasady bezpiecznego lotu, oraz konieczność rejestracji lotów w ULC (Urzędzie Lotnictwa Cywilnego). Uczniowie mogli dotknąć maszyny, czy uruchomić za pomocą pilota pod baczną opieką prowadzącego drona. Inicjatywa ta spotkała się z wielkim zainteresowaniem, a dzięki ładnej pogodzie zajęcia mogły się odbyć na świeżym powietrzu z zachowaniem wszelkich norm bezpieczeństwa. 


Bezpieczna droga do szkoły

W ramach uświadamiania uczniom jak ważne jest ich bezpieczeństwo w drodze do szkoły i na jakie zagrożenia muszą zwracać uwagę został przeprowadzony w młodszych klasach konkurs plastyczny „Bezpieczna droga do szkoły”. Zwyciężył Alan z klasy II, lecz każdy otrzymał skromny upominek związany tematycznie z konkursem. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy.


Sprzątanie świata

Nasza szkoła wzięła udział w akcji sprzątania świata. Uczniowie bardzo ambitnie podeszli do zadania i w mgnieniu oka teren przyległy do naszej szkoły został pięknie uprzątnięty. Wszyscy mamy świadomość jak ważne jest nasze środowisko i dobro planety, a takie akcje utwierdzają nas tylko w tym przekonaniu.


POLSKA MOJA OJCZYZNA

Aby przybliżyć naszym uczniom historię naszej Ojczyzny odbyły się warsztaty edukacyjne pt. ,,Polska moja Ojczyzna”. Celem przewodnim spotkania było przybliżenie i wyjaśnienie uczniom słowa „patriotyzm” oraz uświadomienie, że są częścią wspólnoty zwanej Ojczyzną. Dzieci miały okazję sprawdzić swoją wiedzę na temat Ojczyzny – godła, flagi, hymnu, mapy Polski, podział na województwa. Wszyscy aktywnie uczestniczyli w zajęciach, rozwiązując zagadki o tematyce patriotycznej oraz układając puzzle historyczne i klocki edukacyjne.

_____________________________________________________________

Rozpoczęcie Roku Szkolnego 2021/2022

1 września 2021 r. odbyło się rozpoczęcie roku szkolnego 2021/2022. Cieszymy się, że uczniowie mogli zacząć naukę w systemie stacjonarnym, choć z zachowaniem reżimu sanitarnego. Po uroczystym przywitaniu uczniów i rodziców, wychowawcy w przydzielonych klasach udzielili najważniejszych informacji i powitali swoich wychowanków.

Życzymy w nowym szkolnym roku wytrwałości, siły i energii, a także sukcesów edukacyjnych – Dyrekcja i Grono Pedagogiczne.