2018-2019

Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2018/2019

Dzień Dziecka

31.05.2019 obchodziliśmy w szkole Dzień Dziecka na sportowo. Uczniowie mieli okazję wziąć udział w grze plenerowej, oglądnąć zabawne przedstawienie, a także zrelaksować się przy muzyce, grillu z kiełbaskami i innymi smakołykami.


Zwycięstwo w Ogólnopolskim konkursie plastycznym „Moja świąteczne choinka”.

Marcin S. zajął I miejsce, a Klaudia P. II. Gratulacje


Trwają warsztaty fotograficzne dla uczniów klasy VIII i III gimnazjum.

Wykonaliśmy zdjęcia podczas pleneru uliczkami Wałbrzycha, które w formie wystawy zostały zaprezentowane w naszej szkole oraz na holu Specjalistycznego Szpitala im dr Alfreda Sokołowskiego w Wałbrzychu.


Projekt UNICEF „ Wszystkie kolory świata”. Lalka Inge uszyta przez uczennice z klasy VII została kupiona przez panią ucząca matematyki w naszej szkole, a dochód ze sprzedaży został przeznaczony na zakup szczepionek dla dzieci z Sierpa Leone.


Uczniowie klasy V wykonali kompozycje plastyczne „Koty”. Wykazali się dużą cierpliwością i zaangażowaniem.


Prace techniczne, wykonane przez uczniów kl. V przypominają o ważnych sprawach – RECYKLING


Spotkanie uczniów klas IV i VII z panią Moniką Grajek, właścicielką Fit Klubu 24 Wałbrzych i prelekcja „ Jedz zdrowo, żyj aktywnie”. Dowiedzieliśmy się ile cukrów mają poszczególne posiłki i w jaki sposób wpływa to na nasze zdrowie.


Udział uczniów klasy III gimnazjum w koncercie pr. „Spacer po wystawie”, w Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu. Z tej okazji namalowali prace inspirowane obrazami Wiktora Hartmana, które podczas koncertu zostały zaprezentowane na dużym ekranie. Duma nas rozpierała.


Wielkanocne działania w naszej szkole. Wygrany konkurs plastyczny „Pisanka Wielkanocą malowana” przez Damiana D. z klasy IV. Gratulacje.


Wycieczka „W poszukiwaniu wiosny” w starym Książu.


Wzięliśmy udział w akcji charytatywnej „Karma dla schroniska” w Wałbrzychu.


Wiosenne pejzaże wykonane przez uczniów klasy V.


Wygrana w konkursie „Wycieczka z przewodnikiem po regionie wałbrzyskim” i odbiór nagród w Zamku Książ w Wałbrzychu. Gratulacje dla Damiana i Oskara z klasy IV.


ROZSTRZYGNIĘCIE OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU PLASTYCZNO – LITERACKIEGO

 DLA SZKÓŁ PRZYSZPITALNYCH I SANATORYJNYCH

„Tam, gdzie nogi poniosą”

Nagrodzone prace w kategorii praca plastyczna:

I miejsce: Aleksandra Z. – ZSS w MCR- Konstancin Jeziorna

II miejsce: Maria L.- ZSS w SU- Kołobrzeg

III miejsce: Aleksander P. – ZSS- Górki Wielkie

Wyróżnienie: Kamila S.- SP ZOZ w Lublińcu

Nagrodzone prace w kategorii praca literacka:

I miejsce: Adrianna W. – ZSS nr 3 w Krakowie

II miejsce: Justyna A. -ZPS w Olsztynie

III miejsce: Aleksandra J. – ZSS nr 6 w Katowicach 

Wyróżnienie: Zuzanna M. –  ZSS w Skoczowie

Dziękujemy wszystkim za nadesłanie prac konkursowych. Gratulujemy laureatom. Dyplomy
i nagrody prześlemy pocztą.


CERTYFIKAT SPOŁECZNIE ODPOWIEDZIALNEJ PLACÓWKI

Miło nam poinformować, że w bieżącym roku szkolnym otrzymaliśmy certyfikat za udział w V edycji ogólnopolskiej kampanii edukacyjno – pomocowej UNICEF ,, Wszystkie Kolory Świata”. W ramach akcji zbieraliśmy fundusze na zorganizowanie kampanii szczepień realizowanych przez UNICEF w krajach rozwijających się. Dziękujemy naszym uczniom za zaangażowanie się na rzecz pomocy najbardziej potrzebującym dzieciom.


KONSTYTUCJA 3 MAJA

W dniu 26 kwietnia, w naszej szkole, odbył się uroczysty apel z okazji święta Konstytucji 3 Maja. W swoim wystąpieniu uczniowie przybliżyli znaczenie tego wydarzenia w historii naszej Ojczyzny. Przypomnieli tło historyczne wydarzeń z 3 maja 1791r. i wyjaśnili, dlaczego jest to nadal tak ważny dzień dla Polski. Uczniowie zaprezentowali montaż słowno – muzyczny pt. ,, Wiwat 3 Maj !” Wspólnie zaśpiewaliśmy takie piosenki jak : ,,Ojczyzno ma”, ,,Witaj Majowa Jutrzenko”, ,,Płynie Wisła, płynie” Nie zabrakło też uroczystego poloneza.


,, KATYŃ – PAMIĘTAMY …”

13 kwietnia obchodzimy święto poświęcone ofiarom Zbrodni Katyńskiej. Uczniowie naszej szkoły oddali hołd ofiarom Zbrodni Katyńskiej. Uczcili pamięć tysięcy wymordowanych przez NKWD polskich jeńców wojennych i więźniów. Przypomnieli o tragicznych wydarzeniach, które miały miejsce w Katyniu w 1940 i w Smoleńsku w 2010 roku. Uczniowie dowiedzieli się, dlaczego tak ważna jest pamięć o wydarzeniach historycznych, nawet tych najbardziej tragicznych. Na koniec wspólnie przygotowali wystawę okolicznościową pt. ,, KATYŃ – PAMIĘTAMY…”.


,, ŻYCIE W PRL- u – CIEKAWA LEKCJA „

             Uczniowie z najstarszych klas przypomnieli nam minione czasy. Odbyła się prezentacja multimedialna opowiadająca o podstawowych faktach z historii PRL-u. Uczniowie opowiedzieli o genezie powstania PRL-u i sytuacjach związanych z życiem codziennym. Oglądnęli też wystawę, na której wyeksponowane zostały przedmioty codziennego użytku kojarzące się z omawianą epoką. Nie zabrakło na niej klasera ze znaczkami, aparatu do wyświetlania bajek, czy kasku milicyjnego i oranżady. Na koniec wszyscy zastanawiali się „Czy chcieliby żyć w takim systemie?”, „Czy komunizm miał jakieś zalety?”, „ Co zrobiliby żyjąc w takim kraju?”


Ogólnopolski Konkurs Językowo – Plastyczny

pt. „ Wizytówka Anglii, Wizytówka Niemiec”

rozstrzygnięty!

Konkurs adresowany był do dzieci i młodzieży szkół przyszpitalnych

z całej Polski. Wzięło w nim udział 18 uczniów.

Wszyscy uczestnicy wykazali się niezwykłą kreatywnością oraz zasłużyli na pochwałę i uznanie.

Komisja konkursowa nagrodziła prace odznaczające się oryginalną interpretacją tematu.

Laureatami konkursu zostali uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych przy Szpitalu Uzdrowiskowym „Słoneczko” w Kołobrzegu:

w kategorii klas IV – VI

Kaspian D. – Ł. – I miejsce

Hiacynta D. – Ł. – II miejsce

Wiktoria A. – III miejsce

w kategorii klas VII-VIII

Milena N. – I miejsce

Zuzanna R. – II miejsce

Amelia K. – III miejsce

Laureatom gratulujemy oraz życzymy dalszych sukcesów!

prace konkursowe kategoria klas IV-VI (Copy) prace konkursowe kategoria klas VII-VIII (Copy)

 


 

Dzień Służby Zdrowia

        W piątek obchodziliśmy Dzień Służby Zdrowia. Nauczyciele wraz z uczniami przygotowali apel  – Koncert  życzeń, dzięki któremu mogliśmy się przenieść w lata 60 – te.

           Życzymy personelowi medycznemu wiele cierpliwości, empatii i znajdowania radości w każdym aspekcie swojej pracy.


 

  OSP Wałbrzych

7 (Copy)

      W ramach współpracy szkoły z Ochotniczą Strażą Pożarną w Wałbrzychu uczniowie klas I, II i III spotkali się ze strażakami na zajęciach edukacyjnych „Ognik”. Wszyscy byli zafascynowali pracą strażaków. Dzieci zobaczyły jak wygląda pokój po pożarze, dowiedziały się wielu ważnych rzeczy m.in. jak wzywać pomoc, co oznaczają popularne znaki informacyjne, jak działa gaśnica itp. Miały również możliwość wsiąść do wozów strażackich, przebrać się w ubranie strażaka, czy obejrzeć sprzęt i wyposażenie potrzebne do gaszenia pożarów.

6 (Copy)  4 (Copy) 3 2 (Copy) 1 (Copy)10 (Copy)9 (Copy)5 (Copy) 12 (Copy)   8 (Copy)


    Witaj wiosno!

      W tym roku powitaliśmy wiosnę w plenerze. Pierwszych jej śladów szukaliśmy w okolicy Zamku Książ i w ruinach zamku Starego Książa. Wszyscy świetnie się bawili przy wspólnym ognisku, a następnie podziwiali uroki Książańskiego Parku Krajobrazowego.

20190321_094010 (Copy) 20190321_094051 (Copy) 20190321_094058 (Copy) 20190321_094231 (Copy) 20190321_100524 (Copy) 20190321_110721 (Copy) 20190321_111304 (Copy)

 
 
 
 
 

DBI2019 (6) (Copy)

DBI

Dzień Bezpiecznego Internetu

W dniu 13.02.2019r. w Zespole Szkół Przyszpitalnych w Wałbrzychu odbył się apel z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu przygotowany przez uczniów klasy trzeciej gimnazjum pod opieką nauczycieli ZSSP: P. Katarzynę Jamułę oraz P. Annę Jasiecką (wsparcie techniczne P. Bartłomiej Jamuła). Apel miał charakter informacyjno-edukacyjny, bowiem uczniowie uczestniczący w apelu odpowiadali na pytania prowadzących odnośnie tematyki bezpieczeństwa oraz świadomości zagrożeń związanych z użytkowaniem urządzeń TIK.

Podczas apelu za prawidłowe odpowiedzi uczniowie byli nagradzani naklejkami tematycznymi przekazanymi od: Polskie Centrum Programu Safer Internet (za co serdecznie dziękujemy!), gdzie szkoła zgłosiła swoją inicjatywę przeprowadzenia takiego apelu (w Polsce zgłoszono ponad 3700 inicjatyw). Dodatkowo Polskie Centrum Programu Safer Internet przekazało poza naklejkami tematycznymi materiały informacyjne i plakaty poświęcone Dniu Bezpiecznego Internetu 2019.

Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) wymyślono z powodu zwiększającej  się liczby   zagrożeń związanych z tym, że coraz więcej osób ma dostęp do sieci.

Jak co roku, główną ideą polskich obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu jest  realizowanie przedsięwzięć na rzecz bezpieczeństwa dzieci online przez szkoły, biblioteki, domy kultury  i inne ośrodki lokalne w całym kraju.

Poniżej krótka fotorelacja z przebiegu apelu.


 

Szkolna Wigilia

Szkolna wigilia i przedstawienie jasełkowe to już tradycja w naszej szkole. Po raz kolejny przygotowaliśmy młodzież i dzieci do zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia, atmosfera tego dnia była uroczysta i bardzo świąteczna.

W tym dniu pożegnaliśmy również naszą doktor Annę Nikiel dziękując jej za trud i wsparcie którym otaczała nas przez ostatnie lata.

 jasełka (2)gotowe jasełkagotowe Nagrody1gotowepożegnanie 2gotowe pożegnanie pożgnanie

 

,, AKADEMIA BEZPIECZNEGO PUCHATKA”

                W bieżącym semestrze realizowaliśmy X edycję programu edukacyjnego „Akademia Bezpiecznego Puchatka” pod patronatem Komendy Głównej Policji i Kuratorium Oświaty. Głównym celem programu było wdrożenie uczniów do przestrzegania bezpieczeństwa na drodze, w szkole, w domu i w czasie zabawy. Na zajęciach poruszane były też zagadnienia dotyczące rozsądnego i bezpiecznego korzystania z internetu. Program zakończył się wypełnieniem przez uczniów Wielkiego Testu Bezpieczeństwa przez internet. W wyniku podjętych działań zdobyliśmy Certyfikat „Akademii Bezpiecznego Puchatka”.


,, WSZYSTKIE KOLORY ŚWIATA”

Już po raz piąty włączyliśmy się do światowego projektu edukacyjno – pomocowego UNICEF-u ,, Wszystkie Kolory Świata” . W ramach akcji uczniowie przygotowują charytatywne, szmaciane laleczki. Są one niezwykłe, ponieważ symbolizują pomoc uczniów dla najbardziej potrzebujących dzieci na świecie. Dzięki przeprowadzonym zajęciom edukacyjnym uczniowie obejrzeli filmy i prezentację multimedialną, uczestniczyli w dyskusjach na temat pomocy charytatywnych.

Zapraszamy wszystkich do wzięcia udziału w projekcie !


 

Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

20 listopada przypada rocznica uchwalenia najważniejszego dokumentu stanowiącego o prawach najmłodszych – Konwencji o prawach dziecka. Jest to dzień, w którym uwaga wszystkich kierowana jest na dzieci i ich prawa. Nasza szkoła razem z UNICEF świętowała ten dzień.

20181120_102814 (Copy) 20181120_102919 (Copy) 20181120_102749 (Copy) 20181120_093816 (Copy)

 


 

UROCZYSTA AKADEMIA ,, DLA NIEPODLEGŁEJ”

W piątek 9 listopada 2018 r. odbyła się uroczysta akademia z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczniowie odśpiewali hymn państwowy oraz przedstawili montaż słowno- muzyczny pt. ,,Dla Niepodległej”. Była to jednocześnie okazja do wręczenia dyplomów i podarunków za udział w konkursach sportowych i czytelniczych.


 „JAKI ZNAK TWÓJ?”

– pod tym hasłem został przeprowadzony konkurs plastyczny z okazji 100 – rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Uczniowie najmłodszych klas przedstawili na pracach nasze symbole narodowe.

 20181109_080326 (Copy) 20181108_092938 (Copy)

 


POLSKA DROGA DO NIEPODLEGŁOŚCI

Na oddziale pediatrycznym ponownie gościliśmy wolontariuszy z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Wałbrzychu. Razem z hospitalizowanymi dziećmi uczestniczyli oni w zajęciach, które miały na celu upamiętnienie 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości . Wspólnie wyjaśnialiśmy jak wyglądała polska droga do niepodległości, jakie są nasze symbole narodowe, przedstawiliśmy ciekawostki związane z życiem Józefa Piłsudskiego. Na koniec wykonaliśmy wystawę plastyczną poświęconą odzyskaniu przez Polskę niepodległości.


ŚNIADANIE DAJE MOC

Kolejny już rok nasza szkoła bierze udział w akcji 'Śniadanie daje moc”, propagującej zdrowy tryb odżywiania się. Uczniowie samodzielnie wykonali zdrowe kanapki z wcześniej przyniesionych produktów. Było zdrowo, kolorowo i smacznie.

1 (Copy) 2 (Copy) 3 (Copy)


KONKURS PLASTYCZNY

Konkurs plastyczny na dalsze przygody słodziaków rozstrzygnięty. Milusie zabawki słodziaków trafiły do zwycięzców, ale wszyscy uczestnicy otrzymali również kolorowe książeczki z ich przygodami. Konkurs ten był połączony z akcją głośnego czytania i propagował codzienne czytanie uczniom w szkołach i w domu.

20181105_123650 (Copy)


ODWIEDZINY AKTORÓW

24 października odwiedzili nas aktorzy z teatru Amuzado z Krakowa. Obejrzeliśmy „Bajkę o Rysiu, który dzieci chronił”. W przedstawieniu pojawiły się elementy związane z bezpieczeństwem ruchu drogowego, zasad udzielania pierwszej pomocy w nagłych wypadkach oraz treści pouczające, jak zachowywać się w kontaktach z nieznajomymi. Główni bohaterowie- Miś Ryś i jego koleżanka Zebra, wspólnie z dziećmi bawili się, śpiewali i tańczyli. Przedstawienie spotkało się z pozytywnym odbiorem, na twarzach dzieci długo gościł uśmiech.


PATRIOTYCZNA LEKCJA HISTORII

Obchody stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości to dla całej naszej społeczności szkolnej czas wyjątkowy. Uczniowie upamiętnili ważną rocznicę przygotowując materiały i informacje poświęcone wydarzeniom z 1918 r. Przygotowane informacje przybliżyły wiedzę o dziejach Polski i postaciach, które niewątpliwie odegrały znaczącą rolę w procesie odzyskiwania wolności.


DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH

Kolejny raz zorganizowaliśmy w naszej szkole Dzień Języków Obcych. W tym wyjątkowym dniu podkreślamy znaczenie znajomości języków obcych we współczesnym świecie. Uczniowie mieli okazję poznać podstawowe informacje i ciekawostki dotyczące reprezentowanych krajów. Okazało się, że nasi uczniowie potrafią się przywitać w innych językach, świetnie znają stolice różnych państw oraz rozpoznają miejsca charakterystyczne dla danego kraju. W dniu dzisiejszym wszyscy chętnie brali udział w zabawach językowych, quizach, malowaniu flag.


 „Pola Nadziei”

18.10.2018 r. nasi uczniowie po raz kolejny wzięli udział w ogólnopolskiej akcji Pola Nadziei. Wspólnie z wolontariuszami z wałbrzyskich przedszkoli, szkół podstawowych i ponadgimnazjalnych zasadzili cebulki żonkili w ogrodzie Hospicjum Jana Pawła II w Wałbrzychu. W ten sposób dali wyraz solidarności z cierpiącymi i ich rodzinami. Sadzenie żonkili to symbol nadziei na nowe życie oraz triumfu miłości nad śmiercią.


 

Spotkanie

CYBERPRZESTRZEN


APEL Z OKAZJI DNIA EDUKACJI NARODOWEJ

W dniu 15.10.2018 obchodziliśmy święto Edukacji Narodowej.

Z tej okazji uczniowie pod opieką personelu medycznego przygotowali wspaniały apel i niespodziankę dla wszystkich uczących ich nauczycieli. W tym dniu swoje święto mieli też uczniowie pierwszej klasy, ponieważ odbyło się ich ślubowanie. Zaprezentowali swoje umiejętności podczas krótkiego przedstawienia i zostali pełnoprawnymi członkami naszej szkoły.


Miesiąc październik – pod znakiem nauki bezpiecznego zachowania się na drodze. Uczniowie wzięli udział w konkursie plastycznym pt. „Bezpieczna droga do szkoły”. Podczas rozstrzygnięcia konkursu wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni, a najlepsze prace zostały wyróżnione dyplomem i słodkim upominkiem.

20181005_081141 IMG-20181030-WA0003 (Copy) IMG-20181030-WA0002 (Copy)


 Wycieczka do Książa – wyjście na wystawę z okazji 100 rocznicy odzyskania niepodległości pod tytułem:

„Polonia – symbol tradycji – znak nowoczesności w stulecie odrodzenia Polski, Duch – Nadzieja – Naród – Zwycięstwo”.


 

,,JESTEŚMY POLKĄ I POLAKIEM „

W związku z obchodami 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczęliśmy realizację projektu pt. ,, Jesteśmy Polką i Polakiem”. Celem projektu było wzbudzanie w dzieciach uczuć patriotycznych i narodowej dumy poprzez poznanie polskich symboli narodowych. Uczniowie przedstawili historię hymnu państwowego i znaczenie symboli narodowych, razem odśpiewali hymn, przygotowali wystawę poświęconą tej tematyce. W klasach odbyła się projekcja filmu pt. ,,Symbole narodowe” oraz wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych.


 

WOLONTARIUSZE W SZPITALU

W bieżącym roku szkolnym kontynuujemy współpracę z Młodzieżowym Ośrodkiem Wychowawczym w Wałbrzychu. W ramach tej współpracy, w dn. 28.09.2018r. odwiedzili nas wolontariusze – Kacper i Denis. Chłopcy zobaczyli oddziały szpitalne, poznali specyfikę tych oddziałów, odwiedzili dzieci hospitalizowane. W świetlicy oddziału pediatrycznego uczestniczyli w zajęciach plastycznych. Wspólnie przygotowali wystawę plastyczną zatytułowaną ,,Witamy jesień”.


AKADEMIA  DOJRZEWANIA

To już kolejna edycja Ogólnopolskiego Programu Profilaktyki Zdrowotnej dla Dziewcząt, który realizujemy w naszej szkole. Z uwagi na duże zainteresowanie problematyką dojrzewania wśród naszych uczennic postanowiliśmy dalej kontynuować ten program. Otrzymaliśmy specjalny zestaw materiałów, mający na celu wsparcie w realizacji zagadnień związanych z okresem dojrzewania. Dzięki temu możemy w przystępny sposób przedstawiać te trudne dla młodzieży tematy.


CERTYFIKAT ,, PLACÓWKI ODPOWIEDZIALNEJ SPOŁECZNIE”

Projekt edukacyjny „zaWODY dla AFRYKI” to już siódmy projekt UNICEF- u zrealizowany w naszej szkole. Wszystkie projekty cieszyły się dużą popularnością i zaangażowaniem wśród uczniów. Brali oni udział w ciekawych zajęciach wzbogaconych o materiały filmowe. Dzieci zapoznały się z szerokim problemem braku wody na świecie.

Miło nam poinformować, że za udział w tym projekcie otrzymaliśmy certyfikat „Placówki Odpowiedzialnej Społecznie”.


03.09.2018r. Rozpoczęcie Roku Szkolnego 2018 – 2019

Dnia 03.09.2018 rozpoczął się nowy rok szkolny 2018/2019. W tym dniu pożegnaliśmy dotychczasową Panią Dyrektor Halinę Noszczyk, która przeszła na emeryturę, a nową Panią Dyrektor została Pani Agnieszka Zając. Życzymy jej samych sukcesów i wytrwałości, a wszystkim uczniom zapału do pracy i radości w nowym roku szkolnym.

20180903_090703 (Copy)