2019/2020


Parki Narodowe maj 2020 r.
WYNIKI KONKURSU Z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich biblioteka szkolna przygotowała  dla uczniów klas I -VIII konkurs czytelniczy pod hasłem : ,,Czy znasz te książki?”. 1. miejsce zajęli ex aequo Amanda z klasy VII i Alan z kl. IV,   2. miejsce ex aequo – Kuba z kl. VIII i Szymon z kl. III, a 3. miejsce  – Wojtek z kl. IV. Gratulujemy laureatom i życzymy dalszych sukcesów.  
Święta Narodowe w naszej szkole. Gdybyśmy dziś chodzili do naszej szkoły, odbyłby się uroczysty apel z okazji Święta Konstytucji 3 maja. Wszyscy uczniowie przyszliby w strojach apelowych a na pewno odświętnych. Na korytarzach corocznie wieszamy kotyliony w biało czerwonym kolorze. Dzieciaki biorą udział w konkursach plastycznych, wykonujemy gazetki na lekcjach wychowawczych. Dzisiaj wszyscy jesteśmy w swoich domach i samodzielnie zdobywamy wiedzę.  Aby wspólnie uświetnić zbliżające się uroczystości zorganizowaliśmy projekt pt. „Kartka życzenia dla Polski”. Zobaczcie czego sobie i wszystkim życzymy.  
WYNIKI KONKURSU WIELKANOCNEGO

   W zorganizowanym przez bibliotekę szkolną konkursie ,,Czy znasz zwyczaje wielkanocne?” udział wzięli uczniowie klas I – VIII. W kategorii klas I – III 1. miejsce zajęli ex aequo  Adam z kl. II i Szymon z kl. III. W kategorii klas IV – VIII 1. miejsce zajęła Amanda z kl. VII, 2. miejsce – Alan z kl. IV , a 3. miejsce – Oliwia z kl. VIII. Wyróżnienie zdobyła Amelia z kl. V.

       Gratulujemy wszystkim laureatom i życzymy sukcesów w kolejnych konkursach.
KONKURS CZYTELNICZY ,,CZY ZNASZ TE BAŚNIE?”  W pierwszych dniach kwietnia biblioteka szkolna zorganizowała dla uczniów klas I – III konkurs czytelniczy sprawdzający znajomość baśni Hansa Christiana Andersena. Zwycięzcą konkursu został Adam z klasy II, 2.miejsce zajął Tomasz z klasy III, a 3.miejsce – Szymon, również z klasy III. Serdecznie gratulujemy laureatom i życzymy kolejnych sukcesów.
Z okazji Dnia Służby Zdrowia kierujemy życzenia do wszystkich, którzy swą pracą, oddaniem ratują życie i zdrowie drugiego człowieka, często narażając własne. Aby w tym szczególnie trudnym okresie nie zabrakło Wam środków ochrony osobistej, leków, zrozumienia innych na Wasze potrzeby. Życzymy satysfakcji i radości oraz realizacji wszelkiej pomyślności w życiu prywatnym- Dyrektor, nauczyciele i uczniowie DZSSP w Wałbrzychu  
SZKOLNY TEST SŁOWNIKOWY – wyniki konkursu  W zorganizowanym przez szkolną bibliotekę  SZKOLNYM TEŚCIE SŁOWNIKOWYM  udział wzięli uczniowie klas IV – VIII.  Zwycięzcą konkursu został Kuba z kl. VIII,               II miejsce zajął Wojtek z kl. IV, a III miejsce ex aequo zajęły Amanda z kl. VII i Oliwia z kl. VIII. Gratulujemy laureatom i życzymy dalszych sukcesów.

W HOŁDZIE PAMIĘCI…

 Odpowiadając na apel Ministerstwa Edukacji Narodowej włączyliśmy się, w pierwszym tygodniu marca, w obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.

Z tej okazji, przygotowaliśmy okolicznościową wystawę pt. „Żołnierze Wyklęci”, poświęconą bohaterom podziemia antykomunistycznego. Uczniowie naszej szkoły z godnością uczcili to wydarzenie. Złożenie przez nich wieńca i zapalenie zniczy miało upamiętnić postacie i wydarzenia, które komunistyczna cenzura skazała na zapomnienie.

 Cześć i chwała Bohaterom !!!

 
DYPLOM  UNICEF-U Miło nam poinformować, że otrzymaliśmy dyplom za zaangażowanie w Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka i świętowanie 30. rocznicy uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Serdecznie dziękujemy!

Udział w Targach Zawodowych 2020

Uczniowie klasy ósmej szkoły podstawowej przyszpitalnej uczestniczyli w dniu 27.02.2020 w Targach Zawodowych organizowanych przez wałbrzyskie szkoły zawodowe.

Uczniowie mogli dowiedzieć się, jakie kierunki kształcenia proponują wałbrzyskie technika i szkoły branżowe.

Mogli zapytać samych starszych kolegów/koleżanek, jak prowadzone są zajęcia z przedmiotów zawodowych zgodnie ze swoimi zainteresowaniami.

 

Dzień Bezpiecznego Internetu – 26 luty 2020

Z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu nasza szkoła wzięła udział w ciekawym, multimedialnym apelu. Uczniowie poznali zasady bezpiecznego korzystania z Internetu, odpowiadali na pytania konkursowe, a także przygotowali plakaty dotyczące tego tematu.

Dzie Bezpiecznego Internetu 2020


Akcja GÓRA GROSZA

W I semestrze roku szkolnego 2019/2020 została przeprowadzona w naszej szkole akcja Góra Grosza organizowana przez Towarzystwo Nasz Dom. Uczniowie chętnie uczestniczyli w akcji mającej na celu zebranie pieniędzy na pomoc dzieciom wychowującym się poza swoimi rodzinami.

Dzięki tej akcji uczniowie uświadamiają sobie, że oddając chociażby jeden grosz, można zrealizować wielkie przedsięwzięcia na rzecz dzieci w trudnej sytuacji życiowej (efekt wychowawczy).

Góra Grosza ma również efekt integracyjny polegający na możliwości przeprowadzenia wspólnego przedsięwzięcia nauczycieli i uczniów na rzecz potrzebujących dzieci.

W akcji zebraliśmy w sumie 44,04 zł.

 

 


OD PAZIA DO RYCERZA …

 Miłośnicy dawnych czasów z kl. V wzięli udział w interesującej lekcji historii. 

 W ciekawy i oryginalny sposób, przy pomocy eksponatów przybliżyli oni dzieje rycerstwa polskiego, obyczaje i strój rycerza. Zaprezentowali uzbrojenie i metody walki, sposób życia i kodeks rycerski. Wielkie emocje wzbudziło pasowanie na rycerza, pojedynek na szable czy zakucie w dyby.

Lekcja wzbudziła  tak wiele emocji i wrażeń, że na pewno na długo pozostanie w pamięci naszych uczniów.


Lekcja otwarta języka polskiego Pod koniec stycznia  odbyła  się lekcja otwarta języka polskiego – warsztaty tworzenia lapbooka do lektury Henryka Sienkiewicza „W pustyni i w puszczy”. Lapbook jest rodzajem teczki tematycznej, w której umieszczamy najważniejsze informacje dotyczące danego tematu , w tym przypadku lektury. Zajęcia prowadziła pani Joanna Tarnowska, która zaprosiła na lekcję również innych nauczycieli. Praca nad tym zadaniem przebiegała w miłej i twórczej atmosferze.

UDZIAŁ UCZNIÓW KLAS I-III W OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE PLASTYCZNYM

„ZIMA OCZAMI DZIECI”

W styczniu 2020 roku 5 uczniów naszej szkoły – 2 uczniów klasy I, 2 uczniów klasy II oraz 1 uczeń klasy III,  wzięło udział w konkursie plastycznym pt. „Zima oczami dzieci”, zorganizowanym przez Zespół Specjalnych Szkół Przyszpitalnych                    w Tarnowie. Uczniowie przedstawili w swoich pracach zimę w wybranej technice płaskiej, wykazując się przy tym pomysłowością i wyobraźnią plastyczną.

 

PRACE KONKURSOWE UCZNIÓW:


ODWIEDZINY AKTORÓW

W dniu 28 stycznia 2020 r. dzieci z oddziału pediatrycznego miały okazję obejrzeć teatrzyk pt: ,,O Rysiu Ryszardzie Chronickim, który dzieci chronił”, w wykonaniu aktorów z Krakowa. Aktorzy w zabawny sposób zwrócili uwagę na szereg problemów z jakimi mogą się spotkać dzieci w codziennym życiu. W przedstawieniu pojawiły się elementy tematyki bezpieczeństwa ruchu drogowego, podstawowa wiedza na temat zasad udzielania pierwszej pomocy oraz jak się zachować w kontaktach z nieznajomymi.

Mamy nadzieję, że dzieci zrozumiały, jak należy zachować się w obliczu różnych przykrych niespodzianek.


UDZIAŁ UCZNIÓW W OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE PLASTYCZNYM „MOJA WYMARZONA ZŁOTA RYBKA”

W okresie od listopada do grudnia 2019 roku 7 uczniów naszej szkoły wzięło udział    w konkursie plastycznym pt. „Moja wymarzona rybka”, zorganizowanym przez Muzeum Złotej Rybki oraz Szkołę Podstawową w Dydni. Uczniowie wykonali prace w technice płaskiej malując lub rysując wymarzoną rybkę. Za wykonaną pracę każdy uczestnik konkursu otrzyma dyplom oraz gwarantowaną nagrodę – bezpłatny bilet wstępu do Muzeum. 


AKADEMIA BEZPIECZNEGO PUCHATKA Wzorem lat ubiegłych  nasza szkoła ponownie uczestniczyła w Ogólnopolskim Programie Edukacyjnym obejmującym tematykę związaną z bezpieczeństwem dzieci w czterech strefach: na drodze, w domu, w szkole oraz w Internecie. Po przeprowadzeniu zajęć dzieci mogły weryfikować swoją wiedzę zdobytą podczas specjalnych zajęć Akademii rozwiązując na stronie Ogólnopolski Test Bezpieczeństwa.  
POWSTANIE WARSZAWSKIE – PAMIĘTAMY… To temat interesującej lekcji historii i patriotyzmu w naszej szkole. Ciekawe  wizualizacje pomogły nam przenieść się do czasów bohaterów „Kamieni na szaniec” i zrozumieć jak wyglądało życie młodych ludzi w okupowanej stolicy. Na podstawie prezentacji oraz filmu prześledziliśmy akcję „Pod Arsenałem” oraz ważne daty z przebiegu Powstania Warszawskiego. Nie mogło zabraknąć również piosenek powstańczych  „Warszawo ma” czy „Warszawskie dzieci”, bo właśnie one są najbardziej wzruszające, wzbudzające wiele emocji.  
Projekt ,, BohaterON – włącz historię !”  Uczniowie naszej szkoły otrzymali podziękowanie za udział w V edycji akcji Kartka dla Powstańca, która jest częścią projektu BohaterON. W ramach realizacji tego projektu nawiązaliśmy kontakt listowny z Panem Majorem Zygmuntem Boczkowskim – uczestnikiem Powstania Warszawskiego. Jest nam niezmiernie miło, że otrzymaliśmy odpowiedź od Pana Majora z podziękowaniami i życzeniami.  
PODZIĘKOWANIE  Nasza szkoła otrzymała podziękowanie z Centrum Misji i Ewangelizacji w Dzięgielowie za udział w corocznej ogólnopolskiej akcji charytatywnej ,,Prezent pod choinkę”.
WIGILIA SZKOLNA W piękny i uroczysty sposób obchodziliśmy wigilię szkolną. Wszyscy odświętnie ubrani składaliśmy sobie podczas łamania się opłatkiem życzenia zdrowych, spokojnych Świąt Bożego Narodzenia. Następnie zasiedliśmy do wspólnego stołu, gdzie można było skosztować tradycyjnych wigilijnych potraw.
UDZIAŁ UCZNIÓW W OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE PLASTYCZNYM „MÓJ WYMARZONY LIZAK” W okresie od października do listopada 2019 roku 10 uczniów naszej szkoły wzięło udział w konkursie plastycznym pt. „Mój wymarzony lizak”, zorganizowanym przez Muzeum Lizaka w Jaśle oraz Zespół Szkół Miejskich nr 1 w Jaśle. Uczniowie wykonali prace w technice płaskiej malując lub rysując lizaka. Każdy uczestnik konkursu otrzymał w grudniu gwarantowaną nagrodę – dyplom wraz z bezpłatnym biletem wstępu do Muzeum.  
UDZIAŁ UCZNIÓW W SZKOLNYM KONKURSIE JĘZYKOWO – PLASTYCZNYM „MOJA KARTKA ŚWIĄTECZNA” W grudniu 2019 roku nauczyciele języków obcych zorganizowali coroczny szkolny konkurs językowo – plastyczny pt. „Moja kartka świąteczna”. Wzięło w nim udział łącznie 12 uczniów klas I – III oraz IV – VIII. Uczniowie wykonali kartki z zastosowaniem techniki płaskiej z życzeniami świątecznymi w języku angielskim lub niemieckim. Każdy uczestnik konkursu otrzymał dyplom i słodką przekąskę, a zwycięzcy konkursu dodatkowo drobne upominki.  
UDZIAŁ UCZNIÓW W OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE PLASTYCZNYM „BOŻE NARODZENIE W OCZACH DZIECKA” W okresie od listopada do grudnia 2019 roku 11 uczniów naszej szkoły wzięło udział w konkursie plastycznym dla szkół specjalnych i przyszpitalnych pt. „Boże Narodzenie w oczach dziecka”, zorganizowanym przez Szkołę Podstawową Specjalną nr 201 przy  Oddziale Dziennym dla Dzieci Specjalistycznego Psychiatrycznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Łodzi. Uczniowie wykonali ozdoby świąteczne z zastosowaniem urozmaiconych technik plastycznych, wykazując się przy tym kreatywnością i starannością. Bardzo nam miło, że Emilka z VII klasy zdobyła 1 miejsce, Adaś z II klasy otrzymał 2 miejsce, a Bartek z VI klasy – wyróżnienie. Serdecznie im gratulujemy.
CHOINKO, PIĘKNA JAK LAS… Czas Świąt Bożego Narodzenia wiąże się z tradycją ubierania choinki. W naszej szkole nie mogło tego zabraknąć . Uczniowie zawieszali na choince bombki, gwiazdki, łańcuchy, kolorowe światełka i aniołki. Świąteczne drzewko wygląda prześlicznie i wprowadziło wszystkich w magiczny nastrój.    
Odwiedziny u Świętego Mikołaja Uczniowie naszej szkoły wybrali się na poszukiwanie Świętego Mikołaja do Zamku Książ. Przechodzili przez piękne komnaty, zaglądali do kominków, a dzięki pomocy Śnieżynek natrafili na salę gdzie czekał na nich Święty Mikołaj z prezentami. Uszczęśliwione dzieci miały okazję porozmawiać z nim i zrobić sobie wspólne zdjęcie.
Mikołaj w szpitalu
MIĘDZYNARODOWY  DZIEŃ PRAW DZIECKA Z UNICEF Wzięliśmy udział w akcji „Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF”. 20 listopada to wyjątkowy dzień – rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Jest to moment, w którym uwaga wszystkich kierowana jest na dzieci i ich prawa. W tym roku mija dokładnie 30 lat od uchwalenia najważniejszego dokumentu stanowiącego o prawach najmłodszych. Wspólnie z UNICEF świętowaliśmy dziś ten dzień i pokazaliśmy, że prawa dziecka są wyjątkowo ważne dla uczniów naszej szkoły.
Akcja charytatywna ,,Prezent pod choinkę”  Po raz siódmy nasza szkoła przyłączyła się do akcji charytatywnej ,,Prezent pod choinkę”. Uczniowie  i nauczyciele przynieśli m.in. słodycze, artykuły szkolne, zabawki, kolorowanki i artykuły kosmetyczne. Zebrane dary przekazaliśmy do Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Wałbrzychu, skąd trafią do Centrum Misji i Ewangelizacji Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Dzięgielowie. Stamtąd zostaną zawiezione na Ukrainę, Białoruś, do Rumunii i Bułgarii. Prezentami będą obdarowane dzieci w szkołach, domach dziecka, szpitalach, świetlicach i kościołach oraz dzieci uchodźców.
Akcja czytelnicza ,,Upoluj swoją książkę” 2019  Nasza szkoła przystąpiła do projektu ,,Upoluj swoją książkę” 2019.  To już trzecia edycja, dzięki której uczniowie na terenie całego kraju mogą w listopadzie za darmo przeczytać 12 bestsellerowych e-booków i audiobooków. Ministerstwo Edukacji Narodowej patronuje akcji od samego początku jej trwania. W ramach projektu do naszej placówki  trafiły specjalne plakaty z okładkami 12 książkowych bestsellerów i kodem QR. Po jego zeskanowaniu przy pomocy smartfona, uczniowie na miesiąc otrzymali darmowy dostęp do książek w formie e-booka i audiobooka.
„Oblicza” W listopadowym numerze periodyku „Oblicza” wydawanym przez Dolnośląski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli we Wrocławiu opublikowany został artykuł pt. „Szkoła inna niż wszystkie – wspierająca uzdolnienia” opracowany przez nauczycielkę naszej Szkoły Joannę Tarnowską. Dzięki publikacji mogliśmy pochwalić się osiągnięciami oraz przybliżyć specyfikę i charakter pracy naszej Szkoły szerszemu gronu odbiorców związanych z oświatą i edukacją.  
Międzynarodowa Konferencja Naukowa

W dniu 13.11.2019r Dyrektor Szkoły Agnieszka Zając reprezentowała naszą placówkę na Międzynarodowej Konferencji Naukowej z zakresu wspierania uzdolnień organizowanej we Wrocławiu przez DODN i Departament Spraw Społecznych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego. Celem konferencji było, min. popularyzowanie idei Dolnośląskiego Systemu Wspierania Uzdolnień oraz wymiana doświadczeń i przykładów dobrych praktyk w zakresie pracy z uczniem o specjalnych potrzebach edukacyjnych, w tym z uczniem szczególnie uzdolnionym.

Goście, uczestnicy konferencji mieli możliwość oglądania wystawy posterowej z pracami naszych uczniów pt. ”Foto spacer po Wałbrzychu”. Była to świetna okazja do promocji działalności naszej Szkoły.


,,SZKOŁA DO HYMNU” I  AKADEMIA  ,, NIEPODLEGŁA 2019” W dniu 8.11.2019r o godz.11.11 włączyliśmy się do akcji ,,Szkoła do hymnu” i wszyscy razem zaśpiewaliśmy cztery zwrotki Mazurka Dąbrowskiego. Szkolne obchody Święta Niepodległości uczciliśmy uroczystym występem artystycznym zatytułowanym ,,Niepodległa 2019” . Część artystyczna wprowadziła zgromadzonych w atmosferę wydarzeń z 1918 roku. Dzień ten w naszej szkole stał się dla wielu pouczającą lekcją historii. Na zakończenie odbyło się rozdanie dyplomów i nagród za udział w konkursie ,,Historia mojej rodziny”, na najpiękniejsze drzewo genealogiczne. Miło nam poinformować, że zwycięzcami zostali: Tomasz M. – I miejsce, Emilia D.- II miejsce, Mikołaj K.- III miejsce. Bardzo Wam gratulujemy!
Akcja „Śniadanie daje moc” 8 listopada to Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania (ang. „European Day of Healthy Food and Cooking”), ustanowiony w 2007 roku przez ówczesnego Komisarza ds. Zdrowia Markosa Kyprianou. Do tej pory dzień ten jest obchodzony w kilku krajach Europy Zachodniej, m.in. w Wielkiej Brytanii. Nasza szkoła również przyłączyła się do tego programu i jak co roku wraz z uczniami przygotowaliśmy smaczne, a przede wszystkim zdrowe śniadanie. Oprócz tego uczniowie zwiększyli świadomości nt. zdrowego odżywiania i roli śniadania w diecie dziecka.  
,, POLSKA MOJĄ OJCZYZNĄ” – ZAJĘCIA PROJEKTOWE Celem zajęć było budowanie tożsamości i wspólnoty narodowej, zainteresowanie uczniów dziejami Polski i Polaków oraz przybliżenie, w atrakcyjnej i przystępnej formie, polskich symboli narodowych. Dzieci wykonały patriotyczne prace plastyczne, poznając przy tym symbole i barwy narodowe.  Wysłuchały legendy o powstaniu Polski. Odbyła się projekcja filmu edukacyjnego pt.,, Jaki znak Twój, czyli o Orle Białym i biało – czerwonej fladze.” Nasi uczniowie wykazali się ogromną wiedzą dotyczącą swojego kraju ojczystego.
Niecodzienna lekcja  22-ego października uczniowie klasy V uczestniczyli w niecodziennej lekcji. Pod opieką nauczycielek udali się do wałbrzyskiej Filii Biblioteki Pedagogicznej w Wrocławiu na zajęcia, których tematem był  ,, Spacer ulicami Wałbrzycha”. Podczas prezentacji Kierownik wałbrzyskiej Filii, pani Ewa Bochynek, przybliżyła uczniom krótką historię zabytkowych i ciekawych, wartych zobaczenia, budynków oraz miejsc w centrum naszego miasta. Następnie uczniowie zaznajomili się z książkami i albumami poświęconymi Wałbrzychowi i jego okolicy. Podsumowaniem zajęć był klasowy spacer uliczkami centrum.  
Święto Bibliotek Szkolnych  Z okazji Święta Bibliotek Szkolnych uczniowie klas I – III odwiedzili szkolną bibliotekę. Poznali specyfikę pracy bibliotekarza. Uczestniczyli też w zajęciach, w których wykorzystano zabawki i książki z Bajkowozu. Podsumowaniem bibliotecznego święta był konkurs plastyczny dla klas I-III pod hasłem ,,Laurka dla Biblioteki”, a dla klas IV-VIII konkurs czytelniczy ,, Czy znasz te książki ?”  
Spotkanie z Policją Pod koniec października gościliśmy w naszej szkole policjantów. Udzielili oni naszym uczniom wykładu nt. bezpieczeństwa na drodze oraz ochrony przed cyberprzemocą. Uczniowie podziękowali policjantom za przybycie wręczając własnoręcznie namalowane laurki. Mamy nadzieję na dalszą współpracę i wsparcie.

SZKOŁA PAMIĘTA Celem akcji „Szkoła pamięta” jest zorganizowanie działań upamiętniających ważne dla uczniów postaci oraz wydarzenia. Zbliżają się dni, w których w szczególny sposób pamiętamy o zmarłych. Wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. Pamięć o nich jest wyrazem szacunku dla ich życia i dokonań. Człowiek ważny w tożsamości lokalnej, nasz autorytet. Wspominaliśmy mieszkańca Boguszowa – Gorc Rajmunda „Paprzyca” Niwińskiego – żołnierza AK, żołnierza wyklętego, ojca, patriotę. Był najsilniejszym człowiekiem w ówczesnej Polsce. Staramy się aby pamięć o nim była rozpowszechniana, żeby jak najwięcej osób dowiedziało się jak wspaniali ludzie mieszkali pośród nas. Naszym kolejnym bohaterem, o którym zawsze będziemy pamiętać został Józef Piłsudski. Przeprowadziliśmy  zajęcia pt. ,, Portret marszałka”. Była krótka prelekcja o J. Piłsudskim, prezentacja multimedialna o jego działalności politycznej, a całość zakończyła się stworzeniem galerii portretów marszałka.

Projekt : Kartka dla powstańca – Fundacja Rosa

Jak co roku braliśmy udział w realizacji projektu Fundacji Rosa pt. Kartka dla powstańca. W naszej szkole w związku z tym przeprowadzone zostały lekcje tematyczne i warsztaty, podczas których uczniowie- pacjenci zapoznali się z bohaterami Powstania Warszawskiego oraz wykonywali okolicznościowe kartki dla powstańców. Projekt wzbudził wiele pozytywnych emocji i poczucia szacunku dla bohaterów tamtych dni.  
Dzień Języków Obcych Dnia 31 października w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Języków Obcych. Miał on charakter rozgrywek, w których brali udział uczniowie klas 6, 7 i 8. Mieli oni za zadanie odpowiadać na pytania dotyczące kultury krajów anglo i niemieckojęzycznych. Oprócz sprawdzenia wiedzy, uczniowie mogli pogłębić swoją znajomość tych krajów. Nie zabrakło współzawodnictwa i dobrej zabawy.  

UDZIAŁ UCZNIÓW W KONKURSIE

„ZWIERZĘTA CHRONIONE PARKÓW KRAJOBRAZOWYCH DOLNEGO ŚLĄSKA”

W październiku 2019 roku 4 uczniów naszej szkoły wzięło udział w konkursie pt. „Zwierzęta chronione parków krajobrazowych Dolnego Śląska”, którego organizatorem jest Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych Oddział/Wałbrzych. Jeden uczeń klasy IV – Mikołaj K. oraz 3 uczniów klasy VII – Emilia D., Amanda O., Szymon W. wykonali rysunki przedstawiające zwierzęta chronione występujące na terenie jednego z 12 parków krajobrazowych Dolnego Śląska. Udział w konkursie umożliwił uczniom zarówno rozwijanie własnych zdolności plastycznych jak także poszerzenie wiedzy regionalnej na temat parków krajobrazowych naszego województwa. Prace konkursowe uczniów:  
,, HISTORIA MOJEJ RODZINY” Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie na najpiękniejsze drzewo genealogiczne, w którym ukazali historię swojej rodziny. Na zajęciach lekcyjnych poznali zasady tworzenia drzewa genealogicznego i prześledzili historię znanych polskich rodów. Efektem ich pracy są bardzo ciekawe prace plastyczne dostarczone na nasz konkurs. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi podczas uroczystej akademii z okazji Święta Niepodległości.  
POLA NADZIEI 2019       Pola Nadziei to akcja, której celem jest  szerzenie idei hospicyjnej oraz uwrażliwienie dzieci i młodzieży na potrzeby osób chorych. Dzieci i młodzież spotykają się , by dać wyraz wsparcia dla ludzi chorych – pacjentów hospicjum. 18.10.2019 r. uczniowie naszej szkoły po raz kolejny uczestniczyli w tym niecodziennym przedsięwzięciu zorganizowanym przez Hospicjum im. Jana Pawła II w Wałbrzychu.  Ponad 300 wolontariuszy z  przedszkoli, szkół i placówek oświatowych z Wałbrzycha i powiatu wałbrzyskiego posadziło na terenie ogrodu  Hospicjum cebulki żonkili, które zakwitną  wiosną  i będą cieszyć oczy chorych. Po wspólnym posadzeniu setek cebulek  na wszystkich uczestników akcji czekał  słodki poczęstunek przygotowany przez Organizatorów.
PRZEDSTAWIENIE TEATRALNE PT. ,,SPORTOWE ŻYCIE JEŻA” 17 października  gościł u nas teatr Amuzado z Krakowa, z przedstawieniem pt. „Sportowe życie jeża”. Spektakl miał na celu propagowanie sportu i aktywnego spędzania wolnego czasu. Dzieci poznały historię jeża Henia, który za bardzo nie przepadał za sportem, za to uwielbiał leniuchować.  Inscenizacja była przezabawna, wesoła, a dodatkowo zachwycały kolorowe kostiumy aktorów. Przedstawienie bardzo nam się podobało. Wszystkie dzieci świetnie się bawiły.  
Dzień Edukacji Narodowej 14. 10. 2019 obchodziliśmy w szkole Dzień Edukacji Narodowej połączony z Pasowaniem na pierwszoklasistę. Mieliśmy możliwość oglądać wspaniałe przedstawienie przygotowane przez uczniów. Uczniowie wraz z personelem medycznym ugościli również nauczycieli przy pięknie przygotowanym stole. Były życzenia i podziękowania. Zostały rozdane nagrody za przeprowadzone konkursy. Wszyscy wychodzili z uśmiechami na twarzy, oby ten nastrój udzielił się nam na cały rok. Dziękujemy uczniom i personelowi medycznemu za przygotowanie tego dnia.    

Konkurs „Bezpieczna droga do szkoły”

Konkurs plastyczny mający na celu promowanie bezpieczeństwa wśród uczniów został rozstrzygnięty. Wzięli w nim udział uczniowie z klas I – III. Mieliśmy przyjemność współpracować z wałbrzyskim WORD – em, który był sponsorem upominków w konkursie oraz wałbrzyską Policją, która przeprowadziła prelekcje nt. bezpieczeństwa dzieci zarówno w szkole jak i w drodze do niej. Serdecznie dziękujemy i mamy nadzieję na dalszą współpracę. Poniżej galeria prac uczniów:

   
Europejski Tydzień Kodowania CodeWeek W dniu 07 października 2019r. w Dolnośląskim Zespole Szkół Specjalnych Przyszpitalnych odbyła się lekcja kodowania na platformie code.org, oraz zajęcia z zastosowaniem płytek Arduino na mikrokontrolerze ATmega 328. Za pomocą dedykowanego środowiska do kodowania płytki Arduino, uczniowie oraz dorośli mieli możliwość zaprogramowania mikrokontrolera z zastosowaniem diod LED. Zajęcia praktyczne poprzedzone zostały krótkim wprowadzaniem i omówieniem, czym jest Arduino, jak go wykorzystać do nauki/zabawy, ucząc się podstaw programowania. Należałoby również wspomnieć o zaangażowaniu uczniów w Europejski Tydzień Kodowania, gdyż przygotowały one pod opieką nauczycieli plansze i plakaty o tematyce CodeWeek. Poniżej krótka fotorelacja z zajęć oraz film:


TYDZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA

W ostatnim tygodniu września nasi uczniowie z klas I – III uczestniczyli w projekcie Tydzień Głośnego Czytania. Jego celem było budowanie nawyku codziennego czytania wśród dzieci. Inspiracją do przygody z literaturą stały się opowieści o przygodach Gangu Słodziaków zawarte w książce Renaty Piątkowskiej ,,Przyjaciele mogą wiele, czyli magia

z Leśnej Polany. Gang Słodziaków” . Uczniowie codziennie poznawali kolejne przygody swoich ulubionych bohaterów. Na zakończenie projektu wzięli udział w konkursie plastycznym ,, Mój ulubiony Słodziak”.

   

AKADEMIA DOJRZEWANIA

         Wzorem lat ubiegłych nasza szkoła wzięła udział w programie profilaktyki zdrowotnej dla dziewcząt „Akademia Dojrzewania”.

To program adresowany dla uczennic wkraczających w trudny okres dojrzewania. Przeprowadziliśmy zajęcia wychowawcze z wykorzystaniem interesujących materiałów edukacyjnych. Wierzymy, że ta inicjatywa edukacyjna pozwoli naszym nastolatkom lepiej radzić sobie z problemami związanymi z dorastaniem i dojrzewaniem.

 

NASZ NOWY PROJEKT – Działaj z imPETem

        Nasza szkoła przystąpiła do ogólnopolskiego programu edukacyjnego „Działaj z imPETem!” mającym na celu edukację społeczeństwa w zakresie odpowiedniego postępowania z wartościowym tworzywem, jakim są butelki PET. W świetlicy oddziału pediatrycznego przygotowaliśmy ,, Eko – kącik z imPETem”, aby zwiększyć świadomość ekologiczną dzieci. Podczas przeprowadzonych zajęć zwracaliśmy uwagę uczniów na problem prawidłowej segregacji odpadów opakowaniowych i ich recyklingu.

 

SZKOŁA Z PRAWAMI DZIECKA

    Miło nam poinformować, że otrzymaliśmy  Dyplom – Szkoła z Prawami Dziecka, za udział w IV edycji projektu edukacyjnego UNICEF.

     Nasz udział w projekcie był podkreśleniem znaczenia tego najbardziej uniwersalnego dokumentu stanowiącego o prawach najmłodszych. Prawa dziecka znajdują swoje odzwierciedlenie w codziennym życiu. Ważne jest zatem, aby najmłodsi obywatele naszego kraju zdawali sobie sprawę czym są prawa dziecka, jakie prawa im przysługują i jakie są granice, których nie można przekraczać. Tę wiedzę staraliśmy się upowszechniać poprzez nasz udział w projekcie.

 

#SPOŁECZNIEODPOWIEDZIALNI

Plener fotograficzny w naszej szkole. W ramach konkursu #SPOŁECZNIEODPOWIEDZIALNI, współfinansowanego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Społecznych oraz dzięki pomocy Stowarzyszenia Przyjaciół Głuszycy we wrześniu w naszej szkole odbyły się zajęcia fotograficzne. Zakupione zostały trzy aparaty fotograficzne. Młodzież z klas IV -VIII wykonała zdjęcia roślin, zwierząt, krajobrazów Wałbrzycha. Zdjęcia w formie wystawy pt. „Foto spacer po Wałbrzychu” zostały zaprezentowane w czytelni Dolnośląskiej Biblioteki Pedagogicznej w Wałbrzychu, a następnie na Oddziale Pediatrycznym i Psychiatrycznym w Szpitalu Specjalistycznym w Wałbrzychu. Wszystkim osobom zaangażowanym w działania projektu składamy wielkie podziękowania.


Turniej piłkarski

Turniej piłkarski – 13 września 2019 rok w Miejskim Ośrodku Socjoterapii Wałbrzych Skład chłopców: 1. Konrad F., 2. Jakub H., 3. Piotrek D., 4. Martin O., 5. Kuba D., 6. Bogdan P.

NARODOWE CZYTANIE 2019

 Dnia 7 września 2019 r. nasza szkoła wzięła udział w Narodowym Czytaniu zorganizowanym przez wałbrzyską Filię Dolnośląskiej Biblioteki Pedagogicznej we Wrocławiu.

Podczas tegorocznej akcji czytane były polskie nowele wybrane przez Parę Prezydencką:
  1.  Dym – Maria Konopnicka
  2.  Dobra pani – Eliza Orzeszkowa
  3.  Katarynka – Bolesław Prus
  4.  Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulz
  5.  Orka – Władysław Stanisław Reymont
  6.  Rozdzióbią nas kruki, wrony… – Stefan Żeromski
  7.  Sachem – Henryk Sienkiewicz
  8.  Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryk Rzewuski

_____________________________________________________________

Zbiór nakrętek _______________________________________________________________________________________

Wakacje szybko upłynęły i nastał nowy rok szkolny. Jego rozpoczęcie przebiegało w bardzo miłej atmosferze. Miło nam, że wychowankowie naszej szkoły serdecznie o nas myślą i mamy nadzieję, że kolejni uczniowie zaczynający tu naukę poczują się w naszej szkole równie dobrze.